Ubranka zimowe dla psów – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Zima to czas trudny nie tylko dla żyjących dziko gatunków zwierząt, ale również dla domowych pupili. Podczas zimowych spacerów pies jest narażony na przemarznięcie, a w konsekwencji – na chorobę. Jak go przed tym uchronić? Dobrym rozwiązaniem będą odpowiednio dopasowane, wygodne ubranka zimowe dla psów. Gdzie je kupować i które modele wybierać?

Czym grozi psu przemarznięcie?

Niskie temperatury są nieprzyjemne nie tylko dla człowieka. W równym stopniu odczuwają je zwierzęta. Pies, który z ciepłego mieszkania wychodzi na niską temperaturę panującą na zewnątrz, nie tylko nie czuje się komfortowo, ale też jest bardzo narażony na wynikające z przemarznięcia choroby. Wychłodzony organizm gorzej radzi sobie z ewentualną infekcją, pies może więc złapać przeziębienie, a nawet zapalenie płuc czy oskrzeli.
Problem dotyczy wszystkich czworonogów, ale na zimno szczególnie narażone są szczenięta oraz psi seniorzy, a także psy ras łysych czy pozbawionych podszerstka. Jeśli pupil ma czuć się dobrze i długo cieszyć się dobrym zdrowiem, jego opiekun powinien zadbać o odpowiednie zabezpieczenie go przed chłodem i wilgocią, które pasują na dworze późną jesienią i zimą.

Ubranka zimowe dla psów – skuteczna ochrona przed zimnem

Jak chronić psa przed przemarznięciem? W szczególnie chłodne dni, kiedy temperatura spada dużo poniżej 0 stopni, zaleca się ograniczenie spacerów – wyjątkiem są alaskany i psy rasy husky, które dobrze się czują w takich temperaturach.
Już jesienią warto przygotować psa na nadchodzące zimowe dni, inwestując w dobrej jakości ubranka zimowe dla pupila. Dzięki nim piesek będzie mógł cieszyć się spacerami, nie marznąc. Dodatkowo ubranka zimowe dla psów pomogą mu uniknąć wychłodzenia organizmu i związanych z tym chorób. Odpowiednio dobrane nie będą krępować swobody pieska – ten zamiast trząść się z zimna, będzie z radością eksplorował teren i czerpał przyjemność z zabawy na świeżym powietrzu.

Jak wybierać ubranka zimowe dla psów?

Jeśli zimowe ubranko ma dobrze spełnić swoją funkcję, powinno być uszyte z miękkiej, elastycznej tkaniny, która nie ograniczy ruchów psa. Zimą trzeba pomyśleć o materiałach, które są lekkie, ale skutecznie chronią przed chłodem – dobrym rozwiązaniem będą kurtki wewnątrz wyłożone polarem. Wierzchnia warstwa ubrania musi chronić przed wilgocią, w sklepach dostępne są specjalne ubranka zimowe dla psów wodoodporne – idealne na pluchę.
Żeby pies czuł się komfortowo, ubranie musi być dopasowane do jego wielkości. Nie może w żaden sposób ograniczać ruchu ani utrudniać załatwiania potrzeb fizjologicznych. Powinno być miękkie, łatwe w zakładaniu i zdejmowaniu. Dopasowane do potrzeb czworonoga ubranka najłatwiej znaleźć w profesjonalnych sklepach zoologicznych.

 

Artykuł powstał we współpracy z LileTink

 

Decydując się na wzięcie udziału w wystawie musimy przede wszystkim pamiętać, że oprócz rywalizacji o podium ma to być przede wszystkim zabawa zarówno dla nas jak i dla naszego pupila.

Przygotowanie psa do wystawy

Przygotowanie psa do wystawy nie jest trudne i nie wymaga wielkich nakładów finansowych (więcej). Dwiema najważniejszymi rzeczami, które potrzebujemy jest: czas oraz cierpliwość. Przygotowanie do wystawy najlepiej zacząć już w wieku szczenięcym. Najważniejszymi umiejętnościami które nasz pupil musi posiadać są: bieganie i stanie w pozycji wystawnej oraz pokazywanie zębów. Pies musi także być przyzwyczajony do dotyku obcych osób nawet w najwrażliwszych miejscach takich jak genitalia. Ważne abyśmy ucząc psa wynagradzali mu każdy sukces.

Spacer po ringu

Pies powinien umieć biegać kłusem z lewej strony właściciela przy nodze. Prezentacja spaceru po ringu jest niezwykle ważna. Pies nie powinien zostawać w tyle ani wybiegać przed swojego właściciela. Niedopuszczalne jest szarpanie i załatwienie się psa na ringu.

Stanie w pozycji wystawnej

Pies w pozycji wystawnej prezentowany jest kilka razy. Psy najczęściej ustawiane są przy wejściu na ring kiedy sędzia dokonuje oceny a następnie prosi o bieg. Następnie pies oceniany jest przy stoliku sędziowskim stojąc bokiem do sędziego. Pies nie może siedzieć, leżeć ani stać krzywo. Łapy przednie i tylne powinny być ustawione równolegle, ani za szeroko ani za wąsko. Głowa natomiast powinna być skierowana do przodu. Pies ma stać w sposób uwydatniający wszystkie jego najlepsze cechy.

Pokazywanie zębów

U każdego wystawionego psa sprawdzane są zęby- ich ilość oraz poprawność budowy szczęki. Podczas sprawdzania uzębienia pies może stać bądź leżeć.

Naukę należy zacząć jak najwcześniej. Umiejętność pokazywania zębów przyda się zarówno na wystawach jak i w życiu codziennym np. u weterynarza. Początkowo trzymamy jedynie dłonie na pysku psa aby przyzwyczaić go do dotyku w tym miejscu. Stopniowo wydłużamy tę czynność a po każdej próbie nagradzamy psa smakołykiem. Brak pośpiechu sprawi, że szczeniak będzie pozytywnie odbierał całą naukę.

Dotyk

Proces nauki jest prosty. Najpierw przyzwyczajamy do dotyku psa sami, następnie prosimy o to innych. Pies nie może reagować na dotyk agresywnie. Sędziowie często przejeżdżają ręką po klatce piersiowej, grzbiecie, sprawdzają budowę ogona a także czy jądra znajdują się w mosznie.

Kąpiel

Pies bezwzględnie powinien być czysty. Dlatego jeśli zauważymy, że sierść w dotyku jest szorstka lub wygląda nieatrakcyjnie to znak, że powinniśmy psa wykąpać. Są dwie metody: kąpiel na sucho i na mokro.

Kąpiel na sucho: należy posypać suchym szamponem futro pupila i dokładnie je wyczesać.
Kąpiel na mokro: Kąpiemy psa przy użyciu wody i specjalnego szamponu. Należy zaobserwować czy sierść po kontakcie z wodą się nie puszy. Jeśli zauważymy, że sierść się puszy lub brzydko układa, powinniśmy ją dokładnie wysuszyć i ułożyć za pomocą suszarki lub użyć psiej odżywki.

Wygrana

 

Oczywiście podium jest ważne, natomiast ważniejsza jest radość i szczęście naszego pupila. Dlatego niech przygotowywanie psa będzie dla niego zabawą a nie karą.