Decydując się na wzięcie udziału w wystawie musimy przede wszystkim pamiętać, że oprócz rywalizacji o podium ma to być przede wszystkim zabawa zarówno dla nas jak i dla naszego pupila.

Przygotowanie psa do wystawy

Przygotowanie psa do wystawy nie jest trudne i nie wymaga wielkich nakładów finansowych (więcej). Dwiema najważniejszymi rzeczami, które potrzebujemy jest: czas oraz cierpliwość. Przygotowanie do wystawy najlepiej zacząć już w wieku szczenięcym. Najważniejszymi umiejętnościami które nasz pupil musi posiadać są: bieganie i stanie w pozycji wystawnej oraz pokazywanie zębów. Pies musi także być przyzwyczajony do dotyku obcych osób nawet w najwrażliwszych miejscach takich jak genitalia. Ważne abyśmy ucząc psa wynagradzali mu każdy sukces.

Spacer po ringu

Pies powinien umieć biegać kłusem z lewej strony właściciela przy nodze. Prezentacja spaceru po ringu jest niezwykle ważna. Pies nie powinien zostawać w tyle ani wybiegać przed swojego właściciela. Niedopuszczalne jest szarpanie i załatwienie się psa na ringu.

Stanie w pozycji wystawnej

Pies w pozycji wystawnej prezentowany jest kilka razy. Psy najczęściej ustawiane są przy wejściu na ring kiedy sędzia dokonuje oceny a następnie prosi o bieg. Następnie pies oceniany jest przy stoliku sędziowskim stojąc bokiem do sędziego. Pies nie może siedzieć, leżeć ani stać krzywo. Łapy przednie i tylne powinny być ustawione równolegle, ani za szeroko ani za wąsko. Głowa natomiast powinna być skierowana do przodu. Pies ma stać w sposób uwydatniający wszystkie jego najlepsze cechy.

Pokazywanie zębów

U każdego wystawionego psa sprawdzane są zęby- ich ilość oraz poprawność budowy szczęki. Podczas sprawdzania uzębienia pies może stać bądź leżeć.

Naukę należy zacząć jak najwcześniej. Umiejętność pokazywania zębów przyda się zarówno na wystawach jak i w życiu codziennym np. u weterynarza. Początkowo trzymamy jedynie dłonie na pysku psa aby przyzwyczaić go do dotyku w tym miejscu. Stopniowo wydłużamy tę czynność a po każdej próbie nagradzamy psa smakołykiem. Brak pośpiechu sprawi, że szczeniak będzie pozytywnie odbierał całą naukę.

Dotyk

Proces nauki jest prosty. Najpierw przyzwyczajamy do dotyku psa sami, następnie prosimy o to innych. Pies nie może reagować na dotyk agresywnie. Sędziowie często przejeżdżają ręką po klatce piersiowej, grzbiecie, sprawdzają budowę ogona a także czy jądra znajdują się w mosznie.

Kąpiel

Pies bezwzględnie powinien być czysty. Dlatego jeśli zauważymy, że sierść w dotyku jest szorstka lub wygląda nieatrakcyjnie to znak, że powinniśmy psa wykąpać. Są dwie metody: kąpiel na sucho i na mokro.

Kąpiel na sucho: należy posypać suchym szamponem futro pupila i dokładnie je wyczesać.
Kąpiel na mokro: Kąpiemy psa przy użyciu wody i specjalnego szamponu. Należy zaobserwować czy sierść po kontakcie z wodą się nie puszy. Jeśli zauważymy, że sierść się puszy lub brzydko układa, powinniśmy ją dokładnie wysuszyć i ułożyć za pomocą suszarki lub użyć psiej odżywki.

Wygrana

 

Oczywiście podium jest ważne, natomiast ważniejsza jest radość i szczęście naszego pupila. Dlatego niech przygotowywanie psa będzie dla niego zabawą a nie karą.