Owczarek szkocki

Owczarek szkocki długowłosy jest psem pasterskim, a jego bliskimi krewnymi są owczarki szkockie krótkowłose i owczarki szetlandzkie. Do dzisiaj nie ma jasności co do tego, skąd się wzięła nazwa „collie”. Ojczyzną tej rasy jest oczywiście Szkocja, a bliscy przodkowie collie pojawili się na świecie już około XVI wieku. Owczarki krzyżowane były przede wszystkim z seterami, a pierwszy, pełnokrwisty owczarek szkocki długowłosy pojawił się na angielskiej wystawie psów rasowych w połowie XIX wieku. Pierwsze owczarki tej odmiany były czarne albo czarno-białe, ale niedługo potem pojawiły się również psy o umaszczeniu śniadym. Do Polski owczarki szkockie trafiły w 1924 roku.

Owczarki szkockie bardzo rzadko bywają agresywne, z natury są bowiem bardzo łagodne. Przywiązują się mocno do domowników i źle znoszą samotność. Są za to nieufne w stosunku do obcych ludzi i zwierząt. Potrzebują dużo ruchu, lubią zabawę i pracę, jednak mimo tej potrzeby ciągłej aktywności można je trzymać w mieszkaniach. Nadają się także do trenowania w dyscyplinach sportowych dla psów, takich jak agility albo frisbee.

Oprócz funkcji czysto towarzyskich, owczarek szkocki sprawdza się w roli psa pasterskiego albo stróżującego. Dzięki gęstej i ciepłej szacie jest wytrzymały na niekorzystne warunki atmosferyczne. Collie są zbudowane proporcjonalnie i harmonijnie, mają trochę wydłużony tułów i kufę. Oczy tych owczarków są lekko skośne, uszy stojące i załamane na czubkach, a długi ogon zawsze powinien być zwieszony nisko, tak aby nie wystawał ponad linię grzbietu.

Szata owczarków szkockich jest gęsta i długa. Same włosy mają twardą i mocną strukturę, z kolei podszerstek jest gęsty i puszysty. Wśród collie wyróżnia się umaszczenie śniade z białą grzywą, czarne, zwane też tricolor, z białą grzywą i podpaleniami na pysku oraz marmurkowe o zabarwieniu srebrno-niebieskim. Owczarki marmurkowe są jedyną odmianą tej rasy, w której mogą występować niebieskie oczy. Niedopuszczalne jest umaszczenie całkowicie białe oraz śniade merle, dopuszczalne wyłącznie w Stanach Zjednoczonych.

Owczarki szkockie trzeba starannie pielęgnować i zapewniać codzienne spacery. Najczęściej spotykane choroby to dysplazja stawów biodrowych, schorzenia oczu, nadwrażliwość na iwermektynę, przerost dziąseł i rak kości. Owczarki szkockie zdobyły wielką popularność głównie dzięki książkom i filmom o Lassie.