Amerykański pies eskimoski

American Eskimo Dog to rasa psów, która jest zaklasyfikowana do grupy szpiców. Oryginalna nazwa rasy, przetłumaczona na język polski brzmi „amerykański pies eskimoski”. Jednak rasa ta nie jest uznawana prze Międzynarodową Federację Kynologiczną, dlatego też polskojęzyczne określenie dla psów tej rasy nie jest oficjalnie stosowane w terminologii polskich stowarzyszeń kynologicznych. W Polsce American Eskimo Dog występuje bardzo rzadko i nie cieszy się popularnością wśród hodowców psów.

American Eskimo Dog
American Eskimo Dog (by alice1141 )

American Eskimo Dog to szpic o białym umaszczeniu. W przeciwieństwie do Europejczyków, którym rasa ta nie przypadła do gustu, pies eskimoski znalazł swoich wielbicieli w Ameryce Północnej, głównie w Stanach Zjednoczonych.

American Eskimo Dog był początkowo uznawany tylko za odmianę szpica niemieckiego, jednak od ponad wieku stanowi osobną rasę. W 1919 roku amerykański pies eskimoski został po raz pierwszy oficjalnie zarejestrowany w United Kennel Club, a po niemal czterdziestu latach ukazała się pierwsza historia tej rasy. Oprócz historii nie stworzono jednak wzorca rasy, a poszczególne osobniki akceptowano indywidualnie, oceniając jego wygląd. Dopiero w 1970 roku powstał pierwszy klub American Eskimo Dog i psy zaczęto rejestrować w typowy dla psów rasowych sposób. Oprócz National American Eskimo Dog Association powstał także American Eskimo Dog Club of America, którego jednym z celów było zdobycie oficjalnego uznania rasy przez American Kennel Club.

Dzięki staraniom stowarzyszenia, nowa rasa została uznana w 1995 roku, a jedenaście lat później American Eskimo Dog znalazł się także na liście uznanych ras określonych przez Canadian Kennel Club. Według amerykańskiej organizacji kynologicznej, można wyróżnić trzy typy rasy, różniące się między sobą wysokością liczoną w kłębie. Typ toy mierzy około 23-30 centymetrów, typ miniature mierzy od 30 do 38 centymetrów, a typ standard – od 38 do 48 centymetrów.

American Eskimo Dog ma najczęściej umaszczenie białe, jednolite, bez żadnych znaczeń. Jego sierść wyróżnia się dość długim włosem, gęstym i puszystym. Podobnie jak niemal każdy szpic, tak i American Eskimo Dog ceni sobie własną niezależność, ale chętnie współpracuje z człowiekiem i stosunkowo łatwo można nauczyć go posłuszeństwa. Są bardzo energiczne, wręcz nadpobudliwe, dużo szczekają i wymagają codziennych długich spacerów.

Bardzo dobrze sprawdzają się w psich dyscyplinach sportowych.