Australian Cattle Dog

Australian Cattle Dog to rasa psów pasterskich i zaganiających. Według klasyfikacji, Australian Cattle Dog należą do sekcji psów zaganiających i podlegają próbie pracy. Są to bardzo silne i zwinne psy, masywnie zbudowane, dzięki czemu radzą sobie nawet w trudnych warunkach. Cechy te sprawiły, że rasa Australian Cattle Dog wykorzystywana była do pędzenia bydła.

Psy tej rasy bardzo dobrze radzą sobie z pilnowaniem stada i prowadzenia go nawet podczas bardzo długiej, wyczerpującej wędrówki. Australian Cattle Dog potrafią pracować samodzielnie, w dodatku radzą sobie z różnymi zadaniami. Są wytrzymałe, w miarę ciche i charakteryzują się dobrze rozwiniętą czujnością oraz dobrą kondycją fizyczną nawet w późnym wieku. W rodzinnej Australii jego praca jest bardzo wysoko oceniana, ponadto pies ten często jest wybierany na psa rodzinnego trzymanego w domu.

Z wyglądu Australian Cattle Dog jest psem o proporcjonalnej i zwartej budowie ciała, jest też dość masywny. Jako największe zalety tej rasy wymienia się wytrzymałość i odporność, ponadto Australian Cattle Dog wyróżniają się dużą inteligencją, odwagą i czujnością. Psu tej rasy można powierzyć również rolę psa stróżującego i obronnego.

Australian Cattle Dog mają szeroką czaszkę, łagodny, ale dobrze zarysowany stop. Nos tego psa jest zawsze czarny, natomiast szczęki są mocne i schowane za przylegającymi wargami. Rasa ta odznacza się w miarę szeroko osadzonymi oczami średniej wielkości, w kształcie owalnym, w większości przypadków o zabarwieniu ciemnobrązowymi.

Uszy Australian Cattle Dog są średniej wielkości, szeroko osadzone, postawione do góry. Mają kształt trójkąta o łagodnych rogach, są dość szerokie u nasady, z owłosieniem również na wewnętrznej stronie. Uszy są mocno umięśnione i ruchliwe podczas aktywności psa. Tułów Australian Cattle Dog jest solidnie umięśniony, o prostej linii grzbietowej i płaskimi, wygiętymi do tyłu żebrami. Sylwetka psa tej rasy jest bardzo zbliżona do kwadratu.

Australian Cattle Dog jest pokryty gęstym podszerstkiem oraz mocno przylegającym włosem okrywowym. Sierść jest twarda w dotyku i ma stosunkowo krótkie włosy. Najczęściej pojawiającym się umaszczeniem jest odcień rudy dereszowaty albo błękitny dereszowaty. Przy sierści o zabarwieniu błękitnym przeważnie pojawiają się małe podpalenia. Zdarzają się również łaty na głowie, czarne albo rude. Australian Cattle Dog są długowieczne, a najstarszy osobnik dożył prawie 30 lat.