Australian Silky Terrier

Opublikowano w Psy do towarzystwa

Australian Silky Terrier jest rasą terierów miniaturowych wyhodowaną na początku XIX wieku, wskutek skrzyżowania trzech innych terierów - teriera australijskiego, Dandie Dinmont teriera oraz teriera szorstkowłosego.

Australian Silky Terrier_001
Australian Silky Terrier (by ofsilkysdream's )

 Z czarnych lub czarnych-podpalanych szczeniąt wyrastają psy o srebrzysto-podpalanej bądź stalowoniebieskiej szacie. Jak sama nazwa wskazuje, są to psy o jedwabistym, lśniącym i cienkim włosie.

Podobnie jak inne psy z grupy terierów, silky charakteryzują się niską i zwartą budową ciała, średniej wielkości głową i niedużymi, trójkątnymi uszami. Ich oczy są małe i ciemne, nos czarny, zaś ogon zadarty do góry. Elementem wyróżniającym tę rasę jest nieco krótsza sierść, zwłaszcza na policzkach i kufie.

 

 

Australian Silky Terrier
Australian Silky Terrier (by ofsilkysdream )

Pielęgnacja australian silky teriera obejmuje przede wszystkim regularne kąpiele oraz czesanie. Jego jedwabiste włosy należy co najmniej dwa razy w tygodniu czesać na mokro, w celu usunięcia wszelkich supłów, kołtunów, a także ciał obcych, takich jak różnego rodzaju kolce, supły, czy popularne „dziady”. Tam, gdzie rozsupłanie włosów nie jest możliwe, w ruch powinny pójść nożyczki.

Australian Silky Terrier
Australian Silky Terrier (by ofsilkysdream )

Regularne przycinanie obejmuje włosy w uszach, pod ogonem, a także nad oczami – tak, aby włosy nie wchodziły pieskom do oczu, gdyż może to powodować łzawienie. Włosy na grzbiecie oraz głowie należy równomiernie rozczesywać na boki, tworząc charakterystyczny „przedziałek”. Należy także pamiętać, aby zmoczoną w trakcie czesania lub kąpieli sierść dokładnie wysuszyć suszarką do włosów.


Ponieważ australian silky terrier jest psem bardzo aktywnym i ruchliwym, należy mu stworzyć warunki do wybiegania się. Warto przy tej okazji wspomnieć, że silky lepiej znosi niskie, aniżeli wysokie temperatury. Jednakże, o ile zapewni mu się częste spacery, silky świetnie sprawdzi się jako piesek mieszkaniowy.

Jeśli był dobrze wychowany, nie powinien sprawiać kłopotów – będzie posłuszny właścicielowi, wesoły i pełen zapału, przyjacielski, łagodny dla dzieci. Generalnie łatwo się prowadzi, choć niekiedy bywa uparty. Ponieważ jest bardzo czujny, świetnie sprawdzi się także w roli „żywego alarmu”.

Galeria rasy Australian Silky Terrier:

 

Zobacz również

Default Image

Boston terier

in Psy użytkowe
Boston terier to pies do towarzystwa, należący so sekcji małych psów molosowatych. Ich wysokość to około 40 centymetrów. Boston teriery występują w trzech klasach wagowych. Lekka obejmuje wagę do 6,5 kilograma, średnia waha się między 6,5 a 9 kilogramami, a… Czytaj więcej..
Default Image

Owczarek szkocki

in Psy pasterskie
Owczarek szkocki długowłosy jest psem pasterskim, a jego bliskimi krewnymi są owczarki szkockie krótkowłose i owczarki szetlandzkie. Do dzisiaj nie ma jasności co do tego, skąd się wzięła nazwa „collie”. Ojczyzną tej rasy jest oczywiście Szkocja, a bliscy… Czytaj więcej..
Default Image

Bernardyn

in Psy pracujące
Bernardyn długowłosy to pies należący do sekcji psów molosowatych w typie górskim. Dokładnie nie ustalono jego pochodzenia, jednak najbardziej prawdopodobna wydaje się teoria mówiąca o tym, że w czasach starożytnych rzymskie wojska przyprowadziły ze sobą w… Czytaj więcej..
Default Image

Skye terier

in Teriery
Skye terrier jest rasą, która należy do sekcji terierów krótkonożnych. Nazwa rasy pochodzi od wyspy Skye leżącej u północno-zachodnich wybrzeży Szkocji. Przodkami tych terierów były długowłose psy mieszkające na tej wyspie od bardzo dawna. W Edynburgu można… Czytaj więcej..

Popularne

Maltańczyk

Maltańczyk

in Psy do towarzystwa
Maltańczyki – znane także pod nazwą „maltese” – są rasą psów do towarzystwa, zaliczaną do sekcji biszonów. Są to pieski o proporcjonalnej budowie i niewielkich rozmiarach. Dorosłe osobniki osiągają około 25 cm wysokości i od 2 do 5 kg wagi (preferuje się… Czytaj więcej..
Shih Tzu

Shih Tzu

in Psy do towarzystwa
Shih Tzu to rasa bardzo wesołych i towarzyskich piesków o miniaturowych gabarytach, a także długich i miękkich włosach o różnym ubarwieniu (zdarzają się osobniki białe, beżowe, czarne i mieszane). Shih Tzu (by gurdonark ) Shih tzu są inteligentne, łatwo… Czytaj więcej..
Julius V

Pudel toy

in Psy do towarzystwa
Pudel Toy jest najmniejszą – większe rasy pudla to pudel duży, średni i miniaturowy – odmianą pudla, osiągającą rozmiary 24-28 cm w kłębie i ważącym 3-4 kg. Tak jak inne psy tej rasy, jest on zaliczany do grupy IX, obejmującej psy ozdobne i do towarzystwa.… Czytaj więcej..
Pekingese, rasy psów, Pekińczyk

Pekińczyk

in Psy do towarzystwa
Pekińczyki, zwane też niekiedy „pekinami”, to rasa psów o dużej, szerokiej i spłaszczonej między uszami głowie oraz krótkim i masywnym – zwłaszcza w jego przedniej części – tułowiu. Charakteryzują się szerokim i pomarszczonym pyskiem o spłaszczonym profilu i… Czytaj więcej..