Australian Silky Terrier

Australian Silky Terrier jest rasą terierów miniaturowych wyhodowaną na początku XIX wieku, wskutek skrzyżowania trzech innych terierów - teriera australijskiego, Dandie Dinmont teriera oraz teriera szorstkowłosego.

Australian Silky Terrier_001
Australian Silky Terrier (by ofsilkysdream's )

 Z czarnych lub czarnych-podpalanych szczeniąt wyrastają psy o srebrzysto-podpalanej bądź stalowoniebieskiej szacie. Jak sama nazwa wskazuje, są to psy o jedwabistym, lśniącym i cienkim włosie.

Podobnie jak inne psy z grupy terierów, silky charakteryzują się niską i zwartą budową ciała, średniej wielkości głową i niedużymi, trójkątnymi uszami. Ich oczy są małe i ciemne, nos czarny, zaś ogon zadarty do góry. Elementem wyróżniającym tę rasę jest nieco krótsza sierść, zwłaszcza na policzkach i kufie.

 

 

Australian Silky Terrier
Australian Silky Terrier (by ofsilkysdream )

Pielęgnacja australian silky teriera obejmuje przede wszystkim regularne kąpiele oraz czesanie. Jego jedwabiste włosy należy co najmniej dwa razy w tygodniu czesać na mokro, w celu usunięcia wszelkich supłów, kołtunów, a także ciał obcych, takich jak różnego rodzaju kolce, supły, czy popularne „dziady”. Tam, gdzie rozsupłanie włosów nie jest możliwe, w ruch powinny pójść nożyczki.

Australian Silky Terrier
Australian Silky Terrier (by ofsilkysdream )

Regularne przycinanie obejmuje włosy w uszach, pod ogonem, a także nad oczami – tak, aby włosy nie wchodziły pieskom do oczu, gdyż może to powodować łzawienie. Włosy na grzbiecie oraz głowie należy równomiernie rozczesywać na boki, tworząc charakterystyczny „przedziałek”. Należy także pamiętać, aby zmoczoną w trakcie czesania lub kąpieli sierść dokładnie wysuszyć suszarką do włosów.


Ponieważ australian silky terrier jest psem bardzo aktywnym i ruchliwym, należy mu stworzyć warunki do wybiegania się. Warto przy tej okazji wspomnieć, że silky lepiej znosi niskie, aniżeli wysokie temperatury. Jednakże, o ile zapewni mu się częste spacery, silky świetnie sprawdzi się jako piesek mieszkaniowy.

Jeśli był dobrze wychowany, nie powinien sprawiać kłopotów – będzie posłuszny właścicielowi, wesoły i pełen zapału, przyjacielski, łagodny dla dzieci. Generalnie łatwo się prowadzi, choć niekiedy bywa uparty. Ponieważ jest bardzo czujny, świetnie sprawdzi się także w roli „żywego alarmu”.

Galeria rasy Australian Silky Terrier: