Australijski kelpie

Australian Kelpie, czyli owczarek australijski, to rasa należąca do sekcji psów pasterskich. Rasa narodziła się pod koniec XIX wieku w Australii i stanowiła ważny element rozwoju przemysłu owczarskiego i wełnianego w tym kraju. Jego przodkowie to szkockie i angielskie owczarki, a do bliskich krewnych Kelpie zaliczają się Border Collie i Scotch Collie.

Australian kelpie
Australian kelpie (by Katewheeler )

Podstaw rasy australijskiego Kelpie należy szukać w szkockim Rutheford, gdzie hodowano pasterskie Collie. Psy były zwartej budowy, o gładkiej sierści w kolorze czarnym z brązowymi podpaleniami. Pierwsza suka, która miała w przyszłości pełnić funkcję rozrodczą, urodziła się w australijskiej Victorii, a jej imię brzmiało właśnie „Kelpie”. Kolejnym potomkom też nadawano to imię, aż w końcu Kelpie stało się przydomkiem dla całej rasy.

Kelpie żyjący w rodzimej Australii wciąż pracuje jako pies pasterski i żyje głównie na australijskich farmach. Podobną funkcję pełni w Stanach Zjednoczonych. Może pilnować różnych gatunków zwierząt hodowlanych, nie tylko owiec. Kelpie potrafi pilnować stada samodzielnie, bez nadzoru ze strony człowieka. doskonale radzi sobie na bardzo rozległym terenie, a do swojej pasterskiej pracy używa głosu, wzroku, chwytania i ruchu. Jest bardzo wszechstronny i pojętny, dlatego sprawdza się również w psich dyscyplinach sportowych, typu obedience czy agility. Kelpie jest odporny na bardzo wysokie temperatury i wytrzymuje trudne warunki gorącego, suchego klimatu.

Australijski kelpie jest średniego wzrostu – mierzy maksymalnie 55 centymetrów. Jest mocno umięśniony, ale wygląda na dość lekko zbudowanego psa. Jest bardzo zwinny i porusza się z lekkością. Głowa kelpie jest średniej wielkości, z dość dużymi, stojącymi uszami. Sierść kelpie jest krótka i prosta, z gęstym podszerstkiem. Nieco dłuższe włosy dopuszczalne są na szyi, dzięki czemu tworzy się efektowna kryza. Ale na głowie, uszach i łapach włosy muszą być krótkie. Kelpie może mieć sierść w kolorze czarnym i czarnym podpalanym, stalowoniebieskim z podpaleniami bądź bez, dopuszczalne są także bardzo małe znaczenia w jaśniejszym kolorze.

Kelpie jest wręcz stworzony do pracy, której oddaje się z pełnym poświęceniem. Obdarzony naturalnym instynktem pasterskim, nie wymaga długiego przyuczenia do swojej funkcji. Jest bardzo czujny, ale pozbawiony nerwowości. Wiernie służy swojemu właścicielowi.