Bearded collie

Bearded Collie to rasa psów pasterskich i zaganiających. W ogólnej klasyfikacji psy tej rasy zalicza się do sekcji psów pasterskich. Bearded Collie narodził się w Szkocji, a jego podstawowym zadaniem było zaganianie owiec, a także stróżowanie gospodarstw domowych.

Umaszczenie Bearded Collie jest bardzo zróżnicowane. Spotyka się osobniki z sierścią w kolorze płowym, łupkowym, brunatnym, błękitnym, piaskowym, brązowym, szarym. Sierść nie jest jednolita, zazwyczaj psy tej rasy mają część włosów w kontrastowym, białym kolorze. Jednak wśród psów rasowych nie może występować przewaga białych włosów. Bearded Collie mają podszerstek, o gęstej i wełnistej strukturze, natomiast szata zewnętrzna składa się z prostego, długiego owłosienia, jest twarda i szorstka w dotyku.

Bearded Collie prowadzą bardzo aktywny tryb życia i codziennie potrzebują sporej dawki ruchu. Muszą być regularnie wyprowadzane na spacery i nienajlepiej znoszą zbyt długą samotność. Dzięki swojej wrodzonej ruchliwości i posłuszeństwu doskonale nadają się do uprawiania psich dyscyplin sportowych, na przykład agility albo flyball. Psy tej rasy nie są agresywne, mają przyjazne, wesołe usposobienie i dobrze się czują w roli psa rodzinnego. Wyróżniają się inteligencją i silnym przywiązaniem do swojego właściciela. Bardzo nie lubią hałasu, choć same nie należą do najcichszych psów, więc trzymając Bearded Collie w domu trzeba się liczyć z jego szczekaniem.

Psy tej rasy są łatwe do ułożenia, zatem mogą sobie poradzić z ich wychowaniem nawet osoby z niewielkim doświadczeniem w prowadzeniu psów. Bearded Collie nie ma żadnych kłopotów z przystosowaniem się do nowych warunków, niezależnie od tego, czy będzie trzymany w miejskim mieszkaniu, czy też będzie się wychowywał na wsi.

Bearded Collie używane są przede wszystkim jako psy pasterskie opiekujące się stadami. Na tym jednak ich użytkowość się nie kończy. Bardzo dobrze radzą sobie jako psy policyjne – używa się ich głównie przy wykrywaniu narkotyków w bagażu albo innych trudno dostępnych miejscach. Powierza się im także rolę psa ratownika. Ze względu na inteligencję i bardzo dobrą sprawność fizyczną, Bearded Collie wykorzystywane są w brygadach ratowniczych, na przykład przy przeszukiwaniu gruzów po trzęsieniu ziemi.

Sierść tych psów musi być często i starannie pielęgnowana, ale poza tym Bearded Collie nie jest szczególnie wymagającym psem i rzadko zdarzają się mu poważniejsze schorzenia.