Gryfonik belgijski

Gryfonik belgijski należy do sekcji małych psów belgijskich i jest jedną z odmian rasy gryfoników. Według Międzynarodowej Federacji Kynologicznej, gryfoniki belgijskie nie podlegają próbie pracy. Psy tej rasy używane są przede wszystkim jako psy do towarzystwa.

Gryfonik belgijski
Gryfonik belgijski (by Fonk )

 

Gryfonik belgijski ma krępą, ale proporcjonalną budowę ciała, a jego sylwetka jest dobrze umięśniona i swoim kształtem przypomina kwadrat. Głowa gryfonika jest okrągła, z płaskim pyskiem i mocno wysuniętą dolną żuchwą. Psy tej rasy wyróżniają się bródką i wąsami, mają czarne oczy, a ich uszy, umieszczone z przodu czaszki, są trójkątne i oklapnięte. Łapy gryfonika belgijskiego są drobne, ale za to silne.

Gryfonik belgijski
Gryfonik belgijski (by Fonk )

 

Najczęściej spotykane umaszczenie to sierść w kolorze czarnym, czarno-brązowym albo czarnym podpalanym. Inne odcienie są nieakceptowane. Właśnie dzięki umaszczeniu najłatwiej odróżnić gryfonika belgijskiego od gryfonika brukselskiego, którego sierść ma odcień rudy, rudo płowy albo pszeniczny.

Gryfonik belgijski to idealna rasa dla tych ludzi, którzy szukają towarzyskiego i wesołego psa. Gryfoniki nie lubią zostawać same, nie będą się więc dobrze czuły w domu, w którym przez większość dnia nie będzie żadnego domownika. Gryfoniki nie są głośne ani nerwowe. Prowadzą spokojny tryb życia, ale nie stronią od zabawy. Mogą się bawić z dziećmi i raczej nie spotkamy z ich strony przejawów agresji czy chęci do zdominowania właściciela. Gryfoniki są też bardzo inteligentne.

Belgian Griffon
Belgian Griffon (by Fonk )

 

Gryfoniki cechuje duża odporność i stosunkowo rzadko zdarzają się przypadki chorób genetycznych. Z powodu krótkiej kufy gryfonik źle znosi upały, pojawiają się też problemy ze łzawieniem. Z tego względu powinno się regularnie sprawdzać oczy gryfonika, a w razie konieczności stosować odpowiednią pielęgnację. Jeśli będziemy gryfonika regularnie trymować, nie będzie on gubił nadmiernie sierści. Dobrze zadbany pies tej rasy może dożyć nawet 15 lat.

Mimo swojego łagodnego charakteru i sympatycznego wyglądu, gryfoniki nie są szczególnie popularną rasą. W Polsce zarejestrowanych rasowych gryfoników jest dość mało, ale prowadzone jest kilka hodowli. Psy tej rasy są nieco bardziej popularne w Stanach Zjednoczonych, Skandynawii, Czechach i Rosji. Dzięki temu, że przy rozmnażaniu kojarzy się różne odmiany gryfoników, w jednym miocie mogą się trafić wszystkie odmiany – gryfonik belgijski, brukselski i brabantczyk.