Gryfonik belgijski

Opublikowano w Psy do towarzystwa

Gryfonik belgijski należy do sekcji małych psów belgijskich i jest jedną z odmian rasy gryfoników. Według Międzynarodowej Federacji Kynologicznej, gryfoniki belgijskie nie podlegają próbie pracy. Psy tej rasy używane są przede wszystkim jako psy do towarzystwa.

Gryfonik belgijski
Gryfonik belgijski (by Fonk )

 

Gryfonik belgijski ma krępą, ale proporcjonalną budowę ciała, a jego sylwetka jest dobrze umięśniona i swoim kształtem przypomina kwadrat. Głowa gryfonika jest okrągła, z płaskim pyskiem i mocno wysuniętą dolną żuchwą. Psy tej rasy wyróżniają się bródką i wąsami, mają czarne oczy, a ich uszy, umieszczone z przodu czaszki, są trójkątne i oklapnięte. Łapy gryfonika belgijskiego są drobne, ale za to silne.

Gryfonik belgijski
Gryfonik belgijski (by Fonk )

 

Najczęściej spotykane umaszczenie to sierść w kolorze czarnym, czarno-brązowym albo czarnym podpalanym. Inne odcienie są nieakceptowane. Właśnie dzięki umaszczeniu najłatwiej odróżnić gryfonika belgijskiego od gryfonika brukselskiego, którego sierść ma odcień rudy, rudo płowy albo pszeniczny.

Gryfonik belgijski to idealna rasa dla tych ludzi, którzy szukają towarzyskiego i wesołego psa. Gryfoniki nie lubią zostawać same, nie będą się więc dobrze czuły w domu, w którym przez większość dnia nie będzie żadnego domownika. Gryfoniki nie są głośne ani nerwowe. Prowadzą spokojny tryb życia, ale nie stronią od zabawy. Mogą się bawić z dziećmi i raczej nie spotkamy z ich strony przejawów agresji czy chęci do zdominowania właściciela. Gryfoniki są też bardzo inteligentne.

Belgian Griffon
Belgian Griffon (by Fonk )

 

Gryfoniki cechuje duża odporność i stosunkowo rzadko zdarzają się przypadki chorób genetycznych. Z powodu krótkiej kufy gryfonik źle znosi upały, pojawiają się też problemy ze łzawieniem. Z tego względu powinno się regularnie sprawdzać oczy gryfonika, a w razie konieczności stosować odpowiednią pielęgnację. Jeśli będziemy gryfonika regularnie trymować, nie będzie on gubił nadmiernie sierści. Dobrze zadbany pies tej rasy może dożyć nawet 15 lat.

Mimo swojego łagodnego charakteru i sympatycznego wyglądu, gryfoniki nie są szczególnie popularną rasą. W Polsce zarejestrowanych rasowych gryfoników jest dość mało, ale prowadzone jest kilka hodowli. Psy tej rasy są nieco bardziej popularne w Stanach Zjednoczonych, Skandynawii, Czechach i Rosji. Dzięki temu, że przy rozmnażaniu kojarzy się różne odmiany gryfoników, w jednym miocie mogą się trafić wszystkie odmiany – gryfonik belgijski, brukselski i brabantczyk.

Zobacz również

Default Image

Sealyham terier

in Teriery
Sealyham terrier to rasa należąca do grupy terierów, w sekcji terierów niskonożnych. Jego ojczyzną jest Walia, a swoją nazwę rasa zawdzięcza kapitanowi Johnowi Edwardsowi, który pochodził z Sealyham. Marzeniem kapitana było stworzenie psa niewielkich… Czytaj więcej..
Default Image

Walijski Corgi Cardigan i Pembroke

in Psy pasterskie
Welsh Corgi Cardigan to rasa psów należąca do sekcji psów pasterskich. Razem z Welsh Corgi Pembroke zostały sprowadzone na Wyspy Brytyjskie przez Wikingów. Obie te rasy mają wspólnych przodków, a do ich rozwoju w największym stopniu przyczynili się… Czytaj więcej..
chow chow

Chow-chow

in Psy użytkowe
Chow chow to rasa psów należąca do sekcji szpiców azjatyckich i ras pokrewnych. Jest to rasa znana człowiekowi już od ponad dwóch tysięcy lat. Pochodzi z terenów mongolskich. Wiele osobników mieszkało także w górach Tybetu, wśród tamtejszych mnichów – właśnie… Czytaj więcej..
Default Image

Manchester terier

in Teriery
Manchester terier jest rasą psów zaklasyfikowaną do grupy terierów, w sekcji terierów wysokonożnych. Ich historia zaczęła się w Anglii, gdzie w 1800 roku kraj ten trapiła prawdziwa plaga szczurów. Ich tropienie i zabijanie stało się wręcz dyscypliną sportową,… Czytaj więcej..

Popularne

Maltańczyk

Maltańczyk

in Psy do towarzystwa
Maltańczyki – znane także pod nazwą „maltese” – są rasą psów do towarzystwa, zaliczaną do sekcji biszonów. Są to pieski o proporcjonalnej budowie i niewielkich rozmiarach. Dorosłe osobniki osiągają około 25 cm wysokości i od 2 do 5 kg wagi (preferuje się… Czytaj więcej..
Shih Tzu

Shih Tzu

in Psy do towarzystwa
Shih Tzu to rasa bardzo wesołych i towarzyskich piesków o miniaturowych gabarytach, a także długich i miękkich włosach o różnym ubarwieniu (zdarzają się osobniki białe, beżowe, czarne i mieszane). Shih Tzu (by gurdonark ) Shih tzu są inteligentne, łatwo… Czytaj więcej..
Julius V

Pudel toy

in Psy do towarzystwa
Pudel Toy jest najmniejszą – większe rasy pudla to pudel duży, średni i miniaturowy – odmianą pudla, osiągającą rozmiary 24-28 cm w kłębie i ważącym 3-4 kg. Tak jak inne psy tej rasy, jest on zaliczany do grupy IX, obejmującej psy ozdobne i do towarzystwa.… Czytaj więcej..
Pekingese, rasy psów, Pekińczyk

Pekińczyk

in Psy do towarzystwa
Pekińczyki, zwane też niekiedy „pekinami”, to rasa psów o dużej, szerokiej i spłaszczonej między uszami głowie oraz krótkim i masywnym – zwłaszcza w jego przedniej części – tułowiu. Charakteryzują się szerokim i pomarszczonym pyskiem o spłaszczonym profilu i… Czytaj więcej..