Bouvier des flandres

Bouvier des Flandres to rasa psów pasterskich należąca do grupy psów zaganiających. Bouvier des Flandres zajmowały się pędzeniem bydła oraz ciągnięciem wózków. Jak sama nazwa wskazuje, ojczyzną tych psów jest Flandria. W miejscu, z którego pochodzą, rasa ta znana jest także pod nazwą „vuilbaard”, co można przetłumaczyć jako „brudna broda”. Psom nadawano także miano „koehond”, czyli psów do krów. Początkowo psy tej rasy spotykano najczęściej na ziemiach położonych między Lys a wybrzeżem Morza Północnego.

Nie wszystkie osobniki rasy bouvier des Flandres były zbliżonych rozmiarów. To zróżnicowanie w wymiarach psów podyktowane było odmiennymi oczekiwaniami potencjalnych właścicieli – na przykład do pomocy w kłusownictwie preferowane były mniejsze psy. Bouvier des Flandres zadebiutowały na wystawie w Brukseli, w roku 1910, a ponad dziesięć lat później utworzono Klub Flandryjskich Psów Zaganiających. Jednak mimo zainteresowania tymi psami, po zakończeniu drugiej wojny światowej rasa była praktycznie na wymarciu i do jej podtrzymania konieczne były działania odtwarzające. Nieliczne psy Bouvier des Flandres, które znaleziono w Holandii i Antwerpii, dla podtrzymania rasy krzyżowano z owczarkami pikardyjskimi.

Z wyglądu Bouvier des Flandres przypomina dość mocno sznaucera olbrzymiego. Rasa z Flandrii wyróżnia się krępą i masywną sylwetką. Typowe umaszczenie jest szare bądź czarne pręgowane, ewentualnie z czarnym nalotem. Zdarzają się też osobniki płowe, ale odcień ten jest niewskazany. Jeśli sierść psa będzie regularnie strzyżona, staje się miękka i lekko puszysta w dotyku. Z kolei w przypadku trymowania, włosy stają się szorstkie i twarde.

Bouvier des Flandres to psy inteligentne, które łatwo można przyuczyć do nowych zadań. Są bardzo czujne, w związku z czym doskonale nadają się do pełnienia roli psa stróżującego. Ma także cechy psa obronnego i w razie zagrożenia zawsze stanie w obronie swojego właściciela. Psy tej rasy są aktywne, ale pozbawione agresji czy nerwowych zachowań. Są bezpieczne dla dzieci i raczej ciężko je sprowokować do nieposłuszeństwa. Jednak nie lubią obcych i zdarza się, że bywają uparte.

Długa sierść Bouvier des Flandres potrzebuje starannej pielęgnacji, przede wszystkim regularnego czesania. Jeśli jest taka potrzeba, sierść powinna być trymowana. Psy tej rasy, jeśli mają brać udział w wystawie, muszą mieć szatę wymaganej długości.