Chin japoński

Chin japoński to pies należący do sekcji pekińczyków i spanieli japońskich. Hoduje się go przede wszystkim jako psa do towarzystwa. Rodowód china japońskiego sięga jeszcze czasów starożytnych. Już około 57 roku przed naszą erą pojawiały się wzmianki o tej rasie na piśmie – można ją znaleźć w chińskim manuskrypcie. Według historyków, przodkami china japońskiego są najprawdopodobniej psy ofiarowane japońskiemu dworowi przez koreańskich władców. Miało to miejsce w VIII wieku przed naszą erą. Rasa ta spodobała się Japończykom na tyle, że w ciągu następnych lat importowano do tego kraju sporą liczbę chinów.

Japanese chin
Japanese chin (by mank999 )

Po Japonii, kolejnymi krajami, które zainteresowały się tą rasą, były Chiny (za czasów dynastii Tang) oraz Korea (za panowania dynastii Palhae). „Podbicie” kolejnych państw chiny japońskie zawdzięczają głównie dyplomatom, bo to właśnie za ich pośrednictwem rasa ta trafiała do coraz to nowych miejsc.

 

W XVII wieku, podczas panowania sioguna Tsunayoshiego Tokugawy, chiny japońskie awansowały do rangi psów salonowych. Mniej więcej w tym samym czasie chinem japońskim zainteresował się brytyjski kapitan przebywający w Azji – w ten sposób rasa ta trafiła do Anglii. Dwa wieki później w podobny sposób chin wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Psy tej rasy, podarowane nawet angielskiej królowej Wiktorii, największą popularność zdobyły na salonach wśród dam z wyższych sfer.

Japanese chin
Japanese chin (by mank999 )

Chin japoński należy do psów z obfitym owłosieniem. Jego sierść jest długa i gęsta, z wyjątkiem głowy, gdzie włosy są znacznie krótsze w porównaniu do reszty ciała. Na uszach, szyi, udach i ogonie china japońskiego można zauważyć długie, obfite i ozdobne pióra. Umaszczenie tej rasy jest na przeważającej części ciała białe, ale zawsze pokryte łatami w kolorze czarnym, ewentualnie czerwonym. Najcenniejsze są te osobniki, u których ciemne łaty rozmieszczone są symetrycznie – dotyczy to oczu, uszu i reszty ciała. Sierść china japońskiego jest prosta i jedwabista w dotyku.

Japanese chin
Japanese chin (by mank999 )

Chin japoński jest typowym psem ozdobnym do towarzystwa. Nie oznacza to jednak, że całymi dniami będzie tylko wylegiwał się na kanapie. Psy tej rasy bardzo lubią się przebywać z ludźmi i nawet będąc w zaawansowanym wieku chętnie się bawią. Są dość energiczne, ale pozbawione agresji. Bardzo szybko przywiązuje się do swojego właściciela i pozostaje mu wierny. Nie ma też kłopotów z przystosowaniem się do nowych warunków i nie sprawia kłopotów wychowawczych.