Cocker spaniel angielski

Cocker spaniel angielski to rasa z grupy psów aportujących, psów wodnych i płochaczy. Jego pierwotnym przeznaczeniem było wypłaszanie ptactwa wodnego. Początek tej rasy datuje się na XIX wiek, ale już kilkaset lat wcześniej hodowano psy w typie spaniela – dawniej nazwy tej używano w stosunku do wszystkich psów myśliwskich określonego rodzaju. Najprawdopodobniej przybyły do Anglii z Hiszpanii, jako psy wyhodowane specjalnie do aportowania i polowania. Swoją nazwę spaniele otrzymały od starofrancuskiego określenia „espaigneul”. Często wzmianki o tej rasie pojawiały się w literaturze angielskiej, a jako osobna rasa cocker spaniel angielski został uznany pod koniec XIX wieku – od tej pory hodowla cocker spanieli była oddzielona od linii hodowlanej springer spanieli.

English cocker spaniel
English cocker spaniel (by Adrian Beney )

Mniej więcej w tym okresie cocker spaniele stały się jedną z najpopularniejszych ras wśród angielskich właścicieli psów. Szybko też cocker spaniele znalazły uznanie w Ameryce, dokąd trafiły na początku XX wieku, ale bardzo szybko osobniki tej rasy zaczęto hodować w nieco innej odmianie. Typ amerykański cocker spaniela różnił się od swojego europejskiego kuzyna głównie tym, że był mniejszy, w USA nie przywiązywano też zbyt dużej uwagi do walorów użytkowych tej rasy. Z tego względu po pewnym czasie zaczęto uważać obie odmiany, angielską i amerykańską, za osobne rasy. Obecnie według wielu źródeł cocker spaniel jest jedną z najpopularniejszych ras psów spotykanych w Europie.

Cocker spaniel angielski
Cocker spaniel angielski (by Robert Lang Photography )

Cocker spaniel jest niewielkich rozmiarów, o proporcjonalnej i zwartej sylwetce. Głowa jest nieco wydłużona, o kwadratowej i lekko zwężającej się w kierunku nosa kufie. Oczy spaniela są wyraziste, zawsze w ciemnym kolorze. Cocker spaniele wyróżniają się charakterystycznymi uszami o wydłużonym kształcie, pokrytymi długimi włosami, często skręconymi. Tułów cocker spaniela jest zwartej i mocnej budowy, z głęboką klatką piersiową. Ogon cocker spaniela może być kopiowany, ale często zostawia się go w stanie naturalnym. Cocker spaniele angielskie występują w bardzo wielu odcieniach, a ich umaszczenie może być jednokolorowe albo mieszane.

English cocker spaniel
English cocker spaniel (by BfloMom )

Cocker spaniele są energicznymi psami o wesołym usposobieniu. Bardzo lubią spacery i zabawę, są też dosyć ciekawskie i nie brakuje im odwagi. Obecnie dość rzadko używa się ich do polowań, znacznie częściej są one traktowane po prostu jako psy rodzinne.