Duży szwajcarski pies pasterski

Duży szwajcarski pies pasterski należy do grupy psów w typie pinczera i sznaucera, molosowatych i szwajcarskich psów pasterskich. Rasa zaklasyfikowana jest do sekcji szwajcarskich psów pasterskich.

Greater Swiss Mountain Dog
Greater Swiss Mountain Dog (by onefastvr6 )

Przodkami tego psa są stare psy wiejskie, które w dawnych czasach służyły do ciągnięcia wózków z towarem handlarzy. Oprócz tego, wykorzystywane były także jako psy zaganiające i pilnujące gospodarstwa. Kiedy pierwszy raz pokazano te psy na wystawie, co miało miejsce w 1908 roku, nazywano je „krótkowłosymi berneńskimi psami pasterskimi”. Profesor Albert Heim, który je wtedy oglądał, psy spodobały się na tyle, że uznał rasę za całkowicie odrębną i zaczął ją popularyzować, nadając jej jednocześnie nową nazwę, czyli duże szwajcarskie psy pasterskie. Podczas drugiej wojny światowej psy tej rasy pracowały jako psy meldunkowe i pociągowe, z czego wywiązywały się znakomicie.

Greater Swiss Mountain Dog
Greater Swiss Mountain Dog (by onefastvr6 )

Duży szwajcarski pies pasterski ma umaszczenie trójbarwne, czyli tricolor. Jego grzbiet pokryty jest tak zwanym płaszczem, zawsze w kolorze czarnym, natomiast kufa i pierś są białe. Przednie części kończyn są podpalane. Drobne podpalenia pojawiają się także na pysku. Sierść dużego szwajcarskiego psa pasterskiego jest twarda, gęsta i mocno przylegająca do ciała. Ogon psa jest w miarę długi, lekko owłosiony, zwieszony w dół. Uszy dość duże, łagodnie zakończone w szpic, zwykle są oklapnięte. Waga psów tej rasy sięga nawet 65 kilogramów, a wzrost dorosłych psów waha się w granicach od 65 do 72 centymetrów.

 

Duży szwajcarski pies pasterski jest bardzo łagodny, przyjaźnie nastawiony do ludzi. Jest pewny siebie, o zrównoważonej psychice, odważny. Chętnie się bawi i jest delikatny wobec małych dzieci. Współcześnie coraz częściej psy tej rasy hoduje się jako psy rodzinne i do towarzystwa. Z uwagi na swoją wrodzoną cierpliwość, mogą towarzyszyć także osobom starszych i chorym. Dobrze sprawdzają się w roli psa ratowniczego. Mogą też pełnić rolę psa stróżującego.

Greater Swiss Mountain Dog
Greater Swiss Mountain Dog (by onefastvr6 )

Duży szwajcarski pies pasterski powinien mieć starannie opracowaną dietę, ze szczególnym uwzględnieniem cennych minerałów. Jeśli będzie dostawał właściwe pożywienie, w znacznie mniejszym stopniu będzie narażony na poważne choroby. Oprócz składu diety, równie ważna jest regularność podawania posiłków, w przeciwnym razie psu może grozić skręt kiszek. Pies jest także podatny na wszystkie inne schorzenia typowe dla przedstawicieli dużych ras.