Bichon frise

Bichon frise to rasa psów według klasyfikacji należąca do sekcji biszonów i ras pokrewnych. Jest to rasa francusko-belgijska, znana już pod koniec średniowiecza. Mieszkał głównie na terenach Włoch i Francji, a niedługo potem Hiszpanie wywieźli go na Teneryfę, dzięki czemu uzyskał przydomek Tenerife Dog, który funkcjonuje do dzisiaj. Od początku hodowany był głównie w celach towarzyskich i reprezentacyjnych, a funkcje te sprawuje do dzisiaj. Obecnie największą popularnością cieszy się głównie w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych.

Z wyglądu bichon frise przypomina swojego bliskiego krewnego – biszona bolońskiego. Jest „puchaty”, o gęstej i lekko pokręconej sierści. Włosy są delikatne i jedwabiste w dotyku. Bichon frise jest zazwyczaj strzyżony według wzorca – sierść jest równo podcięta na odpowiednią długość, a dłuższe włosy zostawia się tylko na głowie, gdzie tworzą charakterystyczną fryzurę, oraz na ogonie, w formie kity. Psy tej rasy przygotowywane na wystawę wyglądają dzięki temu strzyżeniu jak pluszowe zabawki. Sierść bichona frise wymaga odpowiedniej i czasochłonnej pielęgnacji.

Przynajmniej raz na miesiąc piesek musi być wykąpany, a minimum dwa razy na tydzień konieczne jest staranne szczotkowanie. Włosy powinno się przystrzygać regularnie. Umaszczenie jest jednolicie białe. Inne kolory i odcienie bieli są nieakceptowane, nie mogą też na sierści pojawić się żadne znaczenia. Oczy bichona frise powinny być jak najciemniejsze, najlepiej czarne, podobnie jak nosek. Najcenniejsze są osobniki, które posiadają ciemną skórę i czarne pazurki, ale nie zawsze uda się hodowcom osiągnąć ten efekt. Bichony raczej nie gubią swojej sierści, a ich linienie jest mało obfite.

Bichon frise jest niezwykle aktywnym i energicznym psem, będącym praktycznie przez cały czas w ruchu. Uwielbia się bawić i znany jest z tego, że potrafi chodzić krok w krok za swoim panem. Bardzo źle znosi samotność, nie powinno się więc trzymać go w domu, gdzie domownicy przez większą część dnia są nieobecni. Ze względu na swoje małe rozmiary można go trzymać w mieszkaniu.

Bichony są dość pojętne i chętnie uczą się nowych sztuczek. Nie są w ogóle agresywne ani zbyt mocno szczekliwe i można je trzymać z innymi zwierzętami. Najczęściej psom tej rasy doskwierają choroby skóry, ponadto może im dolegać przetrwały przewód tętniczy. Powinno się też uważać na jadłospis pieska i na regularność podawania posiłków.