Grzywacz chiński

Opublikowano w Psy do towarzystwa

Grzywacz Chiński (Chinese Crested Dog) to rasa psów należąca do sekcji tzw. „psów nagich”. Są to psy o niewielkich gabarytach, delikatnej i dość rachitycznej budowie. Charakteryzują się wąską, ale nie spiczastą kufą, migdałowymi oczami, wydatnym nosem oraz dużymi uszami. Możemy spotkać zarówno owłosione, jak i nieowłosione odmiany tych psów. U odmiany bezwłosej obowiązuje wymóg stojących uszu, natomiast w przypadku osobników owłosionych przyzwala się na uszy półstojące.

Grzywacz chiński
Grzywacz chiński (by dog.huppy.art )

Odmiana naga posiada włosy na głowie, łapach i ogonie. Zaliczane do niej psy cechuje bardzo delikatna i ciepła w dotyku skóra, która zmienia kolor w rocznych cyklach. W okresie zimowym jest jaśniejsza, zaś latem, wskutek kontaktu ze światłem słonecznym ciemnieje. U odmiany owłosionej, tzw. „Powder Puff”, występuje podszerstek oraz miękka, jedwabista szata. Alergików ucieszy fakt, iż zarówno odmiana naga, jak i owłosiona są hipoalergiczne. Włosy tych psów występują we wszystkich barwach i odcieniach, a swoją strukturą przypominają włosy ludzkie.

Grzywacz chiński pełni rolę psa rodzinnego i do towarzystwa. Psy tej rasy są zazwyczaj bardzo żywiołowe, pogodne i wesołe. Lubią aportowanie i inne zabawy ze swoim opiekunem lub innymi psami. Łatwo się prowadzą, przywiązują się do swojego właściciela i przystosowują do jego zwyczajów. Mogą bawić się z innymi ludźmi, ale gdy tylko stracą kontakt wzrokowy z właścicielem lub członkiem rodziny, zaczynają go wszędzie szukać. Dlatego uważa się je za wspaniałe psy rodzinne. Jeśli podda się je odpowiedniej socjalizacji, stają się całkowicie bezpieczne i można im bez obaw pozwolić na zabawę z dziećmi. Potrafią też samemu zagospodarować sobie czas, jeżeli nikt inny nie chce się z nimi bawić. Są niezwykle ciekawskie, muszą wszystko obadać, obwąchać. Zdarza się jednak, że niektóre osobniki mogą wrogo odnosić się do nieznajomych i innych psów. Grzywacze mogą być hodowane także w warunkach miejskich. Mogą mieszkać w mieszkaniu, jak i na dworze, o ile zapewni im się odpowiednią ilość ruchu; nieważne, czy będą to spacery po mieście, czy bieganie po lasach i polach.

W pielęgnacji ważne są regularne kąpiele, które zapobiegają różnego rodzaju infekcjom. Dotyczy to także osobników należących do odmiany nagiej, ponieważ zanieczyszczenia osiadają bezpośrednio na ich skórze. Latem ich skóra powinna być chroniona przed nadmiernym nasłonecznieniem za pomocą kremu z filtrem, z kolei w zimie nagie grzywacze powinny spacerować ubrane w specjalnie do tego celu przeznaczonych ubranka. Grzywacze nie marzną zbyt szybko, niemniej spacery te nie powinny być zbyt długie. Szczególnej uwagi wymagają łapki, które mogą ulec odmrożeniu. Podobnie jak ma to miejsce w przypadku innych ras miniaturowych, grzywacze chińskie miewają też problemy z uzębieniem. Zdrowy i zadbany grzywacz będzie nas cieszył swoim towarzystwem przez około 12 lat, niemniej zdarzają się osobniki żyjące znacznie dłużej.

Popularność grzywaczy chińskich w Polsce systematycznie rośnie. Światowa wystawa psów, która odbyła się w Poznaniu w roku 2006, przyciągnęła aż 256 grzywaczy, w tym 127 psów i 129 suk.

Zobacz również

Default Image

Owczarek niemiecki

in Psy pasterskie
Owczarek niemiecki należy do grupy psów pasterskich i zaganiających. Właśnie w tej grupie psów zaczęto poszukiwać ras, które nadawałyby się do służby w policji i wojsku. Ze szczególnym zainteresowaniem spotkał się jeden pies owczarski, który ostatecznie stał… Czytaj więcej..
Rottweiler

Rottweiler

in Psy pracujące
Rottweiler jest rasą zaklasyfikowaną do sekcji psów molosowatych w typie dogowatym. Rottweilery były wykorzystywane w czasach starożytnych przez Rzymian przebywających na terenie podbitej Germanii. Psy pilnowały obozów oraz wojskowych stad bydła,… Czytaj więcej..
Default Image

Staffordshire bull terrier

in Teriery
Staffordshire Bull Terrier należą do grupy terierów w sekcji terierów w typie bull. Ta odmiana została stworzona z myślą o walkach psów. W tym celu skrzyżowano teriery z buldogami, a nowa rasa zyskała akceptację w 1935 roku. Staffordshire bulterier jest rasą… Czytaj więcej..
Pinczer miniaturowy

Pinczer miniaturowy

in Psy pasterskie
Pinczer miniaturowy to rasa psów, zaliczana do grupy psów w typie pinczera i sznaucera, molosów, szwajcarskich psów pasterskich oraz innych ras. Rasa ta jest popularna zarówno w Polsce, jak i na świecie. Wykorzystuje się ją w roli psów do towarzystwa, a… Czytaj więcej..

Popularne

Maltańczyk

Maltańczyk

in Psy do towarzystwa
Maltańczyki – znane także pod nazwą „maltese” – są rasą psów do towarzystwa, zaliczaną do sekcji biszonów. Są to pieski o proporcjonalnej budowie i niewielkich rozmiarach. Dorosłe osobniki osiągają około 25 cm wysokości i od 2 do 5 kg wagi (preferuje się… Czytaj więcej..
Shih Tzu

Shih Tzu

in Psy do towarzystwa
Shih Tzu to rasa bardzo wesołych i towarzyskich piesków o miniaturowych gabarytach, a także długich i miękkich włosach o różnym ubarwieniu (zdarzają się osobniki białe, beżowe, czarne i mieszane). Shih Tzu (by gurdonark ) Shih tzu są inteligentne, łatwo… Czytaj więcej..
Julius V

Pudel toy

in Psy do towarzystwa
Pudel Toy jest najmniejszą – większe rasy pudla to pudel duży, średni i miniaturowy – odmianą pudla, osiągającą rozmiary 24-28 cm w kłębie i ważącym 3-4 kg. Tak jak inne psy tej rasy, jest on zaliczany do grupy IX, obejmującej psy ozdobne i do towarzystwa.… Czytaj więcej..
Pekingese, rasy psów, Pekińczyk

Pekińczyk

in Psy do towarzystwa
Pekińczyki, zwane też niekiedy „pekinami”, to rasa psów o dużej, szerokiej i spłaszczonej między uszami głowie oraz krótkim i masywnym – zwłaszcza w jego przedniej części – tułowiu. Charakteryzują się szerokim i pomarszczonym pyskiem o spłaszczonym profilu i… Czytaj więcej..