Grzywacz chiński

Grzywacz Chiński (Chinese Crested Dog) to rasa psów należąca do sekcji tzw. „psów nagich”. Są to psy o niewielkich gabarytach, delikatnej i dość rachitycznej budowie. Charakteryzują się wąską, ale nie spiczastą kufą, migdałowymi oczami, wydatnym nosem oraz dużymi uszami. Możemy spotkać zarówno owłosione, jak i nieowłosione odmiany tych psów. U odmiany bezwłosej obowiązuje wymóg stojących uszu, natomiast w przypadku osobników owłosionych przyzwala się na uszy półstojące.

Grzywacz chiński
Grzywacz chiński (by dog.huppy.art )

Odmiana naga posiada włosy na głowie, łapach i ogonie. Zaliczane do niej psy cechuje bardzo delikatna i ciepła w dotyku skóra, która zmienia kolor w rocznych cyklach. W okresie zimowym jest jaśniejsza, zaś latem, wskutek kontaktu ze światłem słonecznym ciemnieje. U odmiany owłosionej, tzw. „Powder Puff”, występuje podszerstek oraz miękka, jedwabista szata. Alergików ucieszy fakt, iż zarówno odmiana naga, jak i owłosiona są hipoalergiczne. Włosy tych psów występują we wszystkich barwach i odcieniach, a swoją strukturą przypominają włosy ludzkie.

Grzywacz chiński pełni rolę psa rodzinnego i do towarzystwa. Psy tej rasy są zazwyczaj bardzo żywiołowe, pogodne i wesołe. Lubią aportowanie i inne zabawy ze swoim opiekunem lub innymi psami. Łatwo się prowadzą, przywiązują się do swojego właściciela i przystosowują do jego zwyczajów. Mogą bawić się z innymi ludźmi, ale gdy tylko stracą kontakt wzrokowy z właścicielem lub członkiem rodziny, zaczynają go wszędzie szukać. Dlatego uważa się je za wspaniałe psy rodzinne. Jeśli podda się je odpowiedniej socjalizacji, stają się całkowicie bezpieczne i można im bez obaw pozwolić na zabawę z dziećmi. Potrafią też samemu zagospodarować sobie czas, jeżeli nikt inny nie chce się z nimi bawić. Są niezwykle ciekawskie, muszą wszystko obadać, obwąchać. Zdarza się jednak, że niektóre osobniki mogą wrogo odnosić się do nieznajomych i innych psów. Grzywacze mogą być hodowane także w warunkach miejskich. Mogą mieszkać w mieszkaniu, jak i na dworze, o ile zapewni im się odpowiednią ilość ruchu; nieważne, czy będą to spacery po mieście, czy bieganie po lasach i polach.

W pielęgnacji ważne są regularne kąpiele, które zapobiegają różnego rodzaju infekcjom. Dotyczy to także osobników należących do odmiany nagiej, ponieważ zanieczyszczenia osiadają bezpośrednio na ich skórze. Latem ich skóra powinna być chroniona przed nadmiernym nasłonecznieniem za pomocą kremu z filtrem, z kolei w zimie nagie grzywacze powinny spacerować ubrane w specjalnie do tego celu przeznaczonych ubranka. Grzywacze nie marzną zbyt szybko, niemniej spacery te nie powinny być zbyt długie. Szczególnej uwagi wymagają łapki, które mogą ulec odmrożeniu. Podobnie jak ma to miejsce w przypadku innych ras miniaturowych, grzywacze chińskie miewają też problemy z uzębieniem. Zdrowy i zadbany grzywacz będzie nas cieszył swoim towarzystwem przez około 12 lat, niemniej zdarzają się osobniki żyjące znacznie dłużej.

Popularność grzywaczy chińskich w Polsce systematycznie rośnie. Światowa wystawa psów, która odbyła się w Poznaniu w roku 2006, przyciągnęła aż 256 grzywaczy, w tym 127 psów i 129 suk.