Lhasa apso

Lhasa apso to psy zaklasyfikowane jako rasa należąca do sekcji psów tybetańskich. Pochodzą z Tybetu, a najczęściej można było je spotkać w klasztorach o bogatych domach. Lhasa apso były bardzo cennymi psami – nie można ich było kupić, a jedynie otrzymać w prezencie. W Tybecie wierzono, że psy odpędzają złe moce, Lhasa apso nie były więc wyłącznie pieskami ozdobnymi, ale pełniły także funkcję stróża. Na początku XX wieku pieski trafiły na Wyspy Brytyjskie, gdzie nadano im nazwę Lhasa apso. Miano zawdzięczają stolicy Tybetu, bo właśnie w okolicach Lhasa żyło najwięcej osobników tej rasy. Przydomek apso zaczerpnięty jest od kóz tybetańskich, które mają szatę bardzo przypominającą sierść piesków.

lhasa apso
lhasa apso (by John Stewart )

lhasa apso
lhasa apso (by Antoon's Foobar )

Pieski tej rasy były także wręczane w prezencie członkom chińskiego dworu, a potem także wysyłano je do Stanów Zjednoczonych. Wzmianki o Lhasa apso pojawiały się w zapiskach dawnych podróżników, chociażby w pamiętnikach Marco Polo. Opisywano je jako pieski o lwiej sierści, przynoszące szczęście swoim właścicielom. Od Lhasa apso wywodzą się inne rasy psów ozdobnych, na przykład shih tzu.

lhasa apso
lhasa apso (by John Stewart )

Lhasa apso są bardzo czujne, potrafią nawet wyczuć zbliżającą się lawinę w górach, dlatego często zabierano je ze sobą podczas wypraw w góry. Dobrze sprawdzają się jako psy stróżujące – zaniepokojone podejrzanymi odgłosami alarmują właściciela, ale ogólnie nie są szczekliwe. Najczęściej jednak Lhasa apso wykorzystywane są jako psy reprezentacyjne i do towarzystwa. Mają wesołe i przyjazne usposobienie, przywiązują się do swojego właściciela i domowników, ale do obcych ludzi oraz zwierząt odnoszą się z dużą nieufnością. Nie tolerują innych czworonogów w domu. Mimo niewielkich rozmiarów, są odważnymi psami, pewnymi siebie i nieustępliwymi. Cenią sobie swoją niezależność, ale dają się podporządkować. Można je trzymać w mieszkaniu, ale trzeba wtedy psu zapewnić codzienne spacery.

lhasa apso
lhasa apso (by Antoon's Foobar )

Lhasa apso mają długą sierść, gładką i jedwabistą w dotyku. Włosy okrywowe można przystrzygać w dowolne formy, choć najczęściej pozostawia się długą, „opływową” szatę, z charakterystyczną fryzurą na głowie. Umaszczenie Lhasa apso może być w dowolnym kolorze i dopuszczalna jest zarówno sierść jednolita, jak i łaciata czy pręgowana. Gęste owłosienie wymaga częstej i starannej pielęgnacji. Włosy muszą być delikatnie rozczesywane, najlepiej na mokro. Włosy powinno się suszyć suszarką.