Owczarek australijski

Owczarki australijskie typu amerykańskiego to psy sklasyfikowane jako psy pasterskie. Wyhodowano je w USA, ale nie wiadomo dokładnie jak wyglądał proces narodzin tej rasy. Najczęściej spotyka się teorię mówiącą o tym, że przodkowie owczarków australijskich pochodzą z różnych krajów, a po osiedleniu się na nowym terenie różne odmiany owczarków krzyżowały się między sobą aż do wyodrębnienia nowej rasy.

Owczarek australijski jest bardzo wszechstronnym psem. Wykorzystuje się tą rasę do zadań pasterskich i stróżujących. Przydomek „australijski” owczarek uzyskał dzięki psom przywiezionym z Australii. Nowi przybysze tak bardzo spodobali się amerykańskim farmerom, że zaczęto obie te odmiany krzyżować ze sobą.

Owczarki australijskie mogą mieć przeróżne kolory oczu, między innymi złote, zielone, brązowe albo niebieskie. Zdarza się również, że każda tęczówka jest innego koloru.

W większości przypadków kopiuje się psom ogony, ale nie jest to zabieg konieczny. Sierść owczarka australijskiego jest raczej prosta, średniej długości i bardzo dobrze chroni przed wodą. Przy dłuższej okrywie włosowej robią się pióra i portki, a na głowie pojawia się grzywa. Umaszczenia czarne występują w kilku wersjach: jednolitej, czarno-białej, czarno-białej z podpaleniami. Analogiczny podział występuje w przypadku umaszczenia czerwonego. Jeszcze inne odcienie sierści to blue merle oraz red merle.

Młody szczeniak, zanim trafi do nowego właściciela, powinien mieć wykonany komplet badań pod kątem dysplazji, chorób oczu oraz padaczki. Owczarki australijskie linieją i gubią wtedy podszerstek, dlatego ważne jest regularne czesanie sierści, przynajmniej dwa razy w tygodniu.

Psy tej rasy są bardzo energiczne i potrzebują sporej dawki ruchu, w przeciwnym razie zachowanie psa dalekie będzie od posłuszeństwa. Warto więc wynaleźć owczarkowi odpowiednie zajęcie i nie zostawiać go samego w domu na zbyt długo. Psy te chętnie biorą udział w dyscyplinach sportowych i nie stronią od zabawy z dziećmi. Owczarki australijskie są mocno zżyte z właścicielem i jego rodziną, potrafi też zgodnie żyć z innymi zwierzętami. Owczarki australijskie nadają się także na psy ekipy ratowniczej, a najbardziej zrównoważone osobniki wykorzystuje się nawet do terapii osób chorych. Owczarek australijski, jeśli będzie miał zapewnione dobre warunki bytowe, może dożyć 13 lat.