Jack Russell terier

Jack Russell terier zaklasyfikowany jest do sekcji terierów krótkonożnych. Rasa wywodzi się bezpośrednio od angielskiego Parson Russell teriera. W 2000 roku Parson Russell terier podzielił się na dwie odrębne rasy, czyli właśnie niskonożnego Jacka i wysokonożnego parsona. Wykształceniem obu tych ras zajmował się jeden hodowca – John Russell, z zawodu pastor. John Russell był też zapalonym myśliwym. Za wzorzec przyszłej rasy posłużyła mu suka imieniem Trump. Parson Russell został oficjalnie rasą dzięki uznaniu przez American Kennel Club, natomiast Jack Russell terier ostatecznie uformował się w Australii.

Jack Russell terier jest małych rozmiarów, o proporcjonalnej, średniej budowy sylwetce. Jest to pies bardzo ruchliwy i zwinny. Ogon teriera jest wysoko osadzony, niewielkiej długości, pokryty krótką sierścią. Lędźwie psa są lekko łukowate. Pies wyróżnia się mocnymi szczękami i dobrze rozwiniętą żuchwą oraz nożycowym zgryzem. Oczy są w kształcie migdałów, nos koloru czarnego, stop jest płytki, a uszy opadają swobodnie na głowę. Teriery nie są wysokie – dorosłe psy maksymalnie mierzą 35 centymetrów. Mimo tak małego wzrostu Jack Russell terier nie jest zbyt delikatnej budowy, nie jest też przesadnie muskularny. Pies tej rasy ma grubą i elastyczną skórę, pokrytą krótką sierścią. Dominującym kolorem sierści jest biel, a na tym tle występują znaczenia brązowe, rudobrązowe albo czarne. Znaczenia pojawiają się zawsze na głowie i u nasady ogona. Spotyka się także osobniki całkowicie białe. Szata Jack Russell teriera musi być w każdym przypadku ostra. Odmiana krótkowłosa ma włosy bardzo krótkie i ściśle przylegające do ciała. W odmianie złamanej włosy są nieco dłuższe i układają się w jedną stronę. Natomiast przy odmianie szorstkowłosej włosy są długie i układają się w różnych kierunkach.

Teriery są wesołymi i żywymi psami, z silnie rozwiniętym instynktem łowieckim. Są inteligentne i lojalne, choć mają tendencję do przesadnych reakcji. Może być agresywny wobec innych psów. Łatwo się adaptuje do nowych warunków, ale wymaga ciągłej uwagi ze strony właściciela. Pozbawiony towarzystwa i niewychowywany będzie sprawiał kłopoty. Ich pielęgnacja jest prosta i potrzebuje tylko w miarę regularnych kąpieli i czesania. Ponadto trzeba uważać, aby nadmiernie nie przekarmiać psa, który powinien być szczupły. Rasa ta nie jest obarczona żadną chorobą genetyczną.