Kuvasz

Kuvasz węgierski jest rasą zaklasyfikowaną do sekcji psów pasterskich. Jest to bardzo stara rasa, której przodkami mogą być psy hodowane przez starożytnych Sumerów, żyjące kilka tysięcy lat temu. Na terenie Węgier kuvasze pojawiły się w XIII wieku. Przyprowadzili je ze sobą Kumanowie, którzy w tym czasie przybyli do tej części Europy. Profesjonalna hodowla kuvaszy rozpoczęła się dopiero na początku XX wieku, jednak w trakcie drugiej wojny światowej nastąpił znaczny spadek zainteresowania tą rasą i dopiero po jej zakończeniu podjęto na nowo prace mające na celu przywrócenie ciągłości rasy.

Kuvasz
Kuvasz (by christian.parente )

Kuvasze od początku służyły jako psy pasterskie, pilnujące stada bydła przed drapieżnikami. Czasami używano ich także do polowań na dziki, ponieważ kuvasze są obdarzone bardzo dobrym węchem. Współcześnie kuvasz pełni przede wszystkim rolę psa stróżującego i rodzinnego. Kuvasz ma typowy charakter cechujący psa pasterskiego – jest inteligentny, nie brakuje mu odwagi i zawsze odnosi się z dystansem i nieufnością do wszystkich obcych ludzi. Silnie za to przywiązują się do swojego właściciela i przez cały czas wiernie mu służą, ale wymagają umiejętnego prowadzenia. Źle wychowywany kuvasz będzie starał się zdominować swojego pana i ciężko go będzie zmusić do posłuszeństwa. Nazwa tej rasy – kuvasz – przypomina tureckie słowo „kawacz”, które w tym języku oznacza „wojownika”.

Kuvasz
Kuvasz (by Foxhaven Kennels )

Kuvasz węgierski to bardzo duży pies, o mocnej budowie ciała i silnie rozwiniętych mięśniach. Według wzorca rasy, kuvasz powinien mieć głęboką klatkę piersiową, masywną i umięśnioną szyję, oczy w kolorze ciemnobrązowym i stosunkowo nieduże, trójkątne uszy, najczęściej swobodnie opadające wzdłuż głowy. Kuvasze mają długie i puszyste ogony, osadzone dość nisko. Ogon najczęściej jest spuszczony w dół, ale powinien mieć zawsze końcówkę zakręconą ku górze.

Kuvasz
Kuvasz (by christian.parente )

Sierść psów tej rasy jest prosta albo lekko falista, ale u wielu osobników można zauważyć połączenie obu typów włosów – wszystkie te rodzaje owłosienia są dopuszczalne. Włosy kuvasza są gęste i dość ściśle przylegające do ciała psa. Umaszczenie kuvasza powinno być idealnie białe i jednolite, bez żadnych znaczeń, ale uznawane jest także umaszczenie o odcieniu kości słoniowej. Sierść kuvasza wymaga czesania przynajmniej raz w tygodniu. Kuvasze chorują dość rzadko, a najczęściej grozi im dysplazja stawów biodrowych. Średnia długość życia tej rasy to 12-14 lat.

Kuvasz
Kuvasz (by Foxhaven Kennels )