Rottweiler

Rottweiler jest rasą zaklasyfikowaną do sekcji psów molosowatych w typie dogowatym. Rottweilery były wykorzystywane w czasach starożytnych przez Rzymian przebywających na terenie podbitej Germanii. Psy pilnowały obozów oraz wojskowych stad bydła, wykorzystywano je także do ciągnięcia ciężkich zaprzęgów z amunicją i żywnością.

Rottweiler
Rottweiler (by laurent.even )

Początkowo rottweilery odznaczały się smukłą i lekką budową ciała, dopiero z czasem nabrały masy. Przybranie na wadze związane było z nowym zastosowaniem psa, który pomagał człowiekowi w ciężkiej pracy. Według niemieckiego kynologa R. Streble rottweilery pochodzą od bawarskich psów wyhodowanych na ziemiach niemieckich.

Rottweiler
Rottweiler (by Zico UK )

Na początku XX wieku założono pierwsze stowarzyszenia hodowców rottweilerów. W ubiegłych wiekach psy tej rasy wykorzystywano do prac pasterskich i do zaganiania zwierząt rzeźnych na targ. Rottweiler sprawdza się także jako czujny pies stróżujący, a w 1910 roku oficjalnie uznano rottweilery jako jedną z ras nadającą się na psa policyjnego.

Według wzorca, rottweiler jest psem wysokim, o średniej wadze. Ma przysadzistą i potężną, ale harmonijną budowę ciała. Rottweiler wygląda na psa silnego, wytrzymałego i zwinnego. Głowa jest średniej wielkości, dość masywna, z wyraźnie zaznaczonym stopem. Szczęki rottweilera są silne i szerokie. Oczy mają kształt owalny i powinny być w ciemnobrązowym kolorze. Klatka piersiowa jest bardzo mocno umięśniona, podobnie jak grzbiet. Ogon obcina się na krótko, ale są kraje, w których kopiowanie ogona rottweilera jest zabronione. Sierść rottweilerów składa się z podszerstka i krótkich, twardych w dotyku włosów okrywowych. Sierść jest zawsze w kolorze czarnym, z podpaleniami na policzkach, pod szyją, na spodniej części klatki piersiowej, w okolicach ogona i na łapach.

Rottweiler
Rottweiler (by Zico UK )

Rottweiler jest psem zrównoważonym, ale ze skłonnością do dominacji, dlatego wymaga konsekwentnego prowadzenia. Są to psy pewne siebie, uparte i samodzielne. Ich pielęgnacja nie jest skomplikowana. Przede wszystkim potrzebują dużo ruchu i wysokobiałkowej diety. Sierść potrzebuje dodatkowych zabiegów tylko w okresie linienia. Mogą chorować na dysplazję stawów biodrowych i łokciowych, dość często zdarza się także skręt żołądka, alergie i nowotwory. W Polsce rottweiler jest zaliczany do ras psów uznawanych za agresywne, konieczne jest więc zezwolenie na trzymanie go w domu.