Mops

Opublikowano w Psy do towarzystwa

 

Mopsy, rasa psów zaliczana do sekcji małych psów molosowatych, to typowe psy do towarzystwa. Ich rosnąca (także w Polsce) popularność jest pochodną niewielkich wymagań pielęgnacyjnych tych sympatycznych piesków.

Mops_004Mopsy charakteryzują się zmasowaną, krępą budową oraz krótką, płaską i kwadratową kufą. Krótka, niewymagająca specjalnych zabiegów sierść może mieć pisakowy, płowy, srebrzysty, a niekiedy nawet czarny odcień, zawsze z czarną maską.

Mopsy są bardzo kontaktowe i towarzyskie, w związku z czym łatwo przywiązują się do właścicieli i źle znoszą rozłąkę z nimi. Są bardzo posłuszne i nie wymagają zbyt długich spacerów, dlatego dobrze czują się w warunkach mieszkaniowych. Jedynym źródłem problemów jest dla mopsa zredukowana przednia część głowy, która może powodować trudności z oddychaniem oraz narażać psa na urazy mocno wystających z czaszki oczu.

Mops_001Być może to właśnie towarzyskość mopsów i ich przywiązanie do ludzi wpłynęły na fakt, iż mogą się one pochwalić długą i ciekawą historią. Jest wiele hipotez dotyczących ich pochodzenia. Za jedną z najbardziej wiarygodnych uznaje się tę, mówiącą o przybyciu mopsa szlakiem jedwabnym z Chin. Szkielety mopsów są bowiem odkrywane w starych grobowcach niemal każdej chińskiej dynastii. Do okresu tzw. „wojen opiumowych”, które miały miejsce w XIX wieku, chińskie miniaturowe rasy psów, w tym również mopsy, mogły być posiadane wyłącznie przez przedstawicieli dworu cesarskiego. Zakaz posiadania psów tej rasy przez resztę społeczeństwa był obłożony karą śmierci. W efekcie istnienie mopsów pozostawało tajemnicą przez setki lat. Dopiero w XIX wieku te małe, sympatyczne pieski poprzez brytyjski dwór trafiły do Europy i stały się bardzo modne.
Przedstawionej powyżej teorii tej przeczy jednak fakt, że już wiek wcześniej w Niemczech jedna z lóż masońskich założyła zakon z mopsem jako symbolem rozpoznawczym, oznaczającym zaufanie i wiernoś. W 1745 roku oficjalnie powstał w Norymberdze Zakon Mopsów, tworzony głównie przez ewangelicką szlachtę.

O wiele gorszy dla mopsów był okres tzw. rewolucji kulturalnej w Chinach, która miała miejsce w latach 70. XX wieku. Wówczas, wskutek jednego z szaleńczych rozkazów wydanych przez Mao Tse-Tunga, doszło do wybicia 90% ich populacji. Zakaz ich posiadania władze komunistyczne zniosły dopiero w latach 90., wprowadzając jednak wysokie opłaty za ich posiadanie. Mopsy przetrwały tylko w miastach kolonialnych, takich jak Hongkong czy Makao.

W efekcie, dzięki rzadkości występowania, mopsy stały się w Chinach towarem luksusowym. Aktualnie w Chinach mops jest wart tyle co średniej klasy samochód. W świetle chińskiej tradycji mopsy mogą być przekazywane tylko jako prezent dla osoby darzonej sympatią i szacunkiem.

 

Zobacz również

Husky syberyjski

Husky syberyjski

in Psy pracujące
Husky syberyjski należy do sekcji północnych psów zaprzęgowych. Jest to rasa pierwotna i wywodzi się z rejonu Kołymy w północnej Syberii. Mieszkańcy tych terenów wykorzystywali psy do myślistwa i udało się im wyhodować odmienne typy psów, w zależności od… Czytaj więcej..
Pinczer miniaturowy

Pinczer miniaturowy

in Psy pasterskie
Pinczer miniaturowy to rasa psów, zaliczana do grupy psów w typie pinczera i sznaucera, molosów, szwajcarskich psów pasterskich oraz innych ras. Rasa ta jest popularna zarówno w Polsce, jak i na świecie. Wykorzystuje się ją w roli psów do towarzystwa, a… Czytaj więcej..
Default Image

Sealyham terier

in Teriery
Sealyham terrier to rasa należąca do grupy terierów, w sekcji terierów niskonożnych. Jego ojczyzną jest Walia, a swoją nazwę rasa zawdzięcza kapitanowi Johnowi Edwardsowi, który pochodził z Sealyham. Marzeniem kapitana było stworzenie psa niewielkich… Czytaj więcej..
Default Image

Kerry blue terier

in Teriery
Kerry blue terrier należy do sekcji terierów wysokonożnych. Przez kilka wieków służył głównie do tępienia gryzoni i wielu prac w gospodarstwie wiejskim. Raczej niewiele wzmianek na temat tej rasy można znaleźć w dokumentach sprzed XX wieku. Pierwszy opis… Czytaj więcej..

Popularne

Maltańczyk

Maltańczyk

in Psy do towarzystwa
Maltańczyki – znane także pod nazwą „maltese” – są rasą psów do towarzystwa, zaliczaną do sekcji biszonów. Są to pieski o proporcjonalnej budowie i niewielkich rozmiarach. Dorosłe osobniki osiągają około 25 cm wysokości i od 2 do 5 kg wagi (preferuje się… Czytaj więcej..
Shih Tzu

Shih Tzu

in Psy do towarzystwa
Shih Tzu to rasa bardzo wesołych i towarzyskich piesków o miniaturowych gabarytach, a także długich i miękkich włosach o różnym ubarwieniu (zdarzają się osobniki białe, beżowe, czarne i mieszane). Shih Tzu (by gurdonark ) Shih tzu są inteligentne, łatwo… Czytaj więcej..
Julius V

Pudel toy

in Psy do towarzystwa
Pudel Toy jest najmniejszą – większe rasy pudla to pudel duży, średni i miniaturowy – odmianą pudla, osiągającą rozmiary 24-28 cm w kłębie i ważącym 3-4 kg. Tak jak inne psy tej rasy, jest on zaliczany do grupy IX, obejmującej psy ozdobne i do towarzystwa.… Czytaj więcej..
Pekingese, rasy psów, Pekińczyk

Pekińczyk

in Psy do towarzystwa
Pekińczyki, zwane też niekiedy „pekinami”, to rasa psów o dużej, szerokiej i spłaszczonej między uszami głowie oraz krótkim i masywnym – zwłaszcza w jego przedniej części – tułowiu. Charakteryzują się szerokim i pomarszczonym pyskiem o spłaszczonym profilu i… Czytaj więcej..