Pekińczyk

Pekińczyki, zwane też niekiedy „pekinami”, to rasa psów o dużej, szerokiej i spłaszczonej między uszami głowie oraz krótkim i masywnym – zwłaszcza w jego przedniej części – tułowiu. Charakteryzują się szerokim i pomarszczonym pyskiem o spłaszczonym profilu i czarnej kufie, szeroko rozstawionych, okrągłych oczach oraz opadających uszach w kształcie serduszek z licznymi frędzlami.


Pekingese, rasy psów, Pekińczyk
Pekingese, rasy psów, Pekińczyk (by froggiefroggie )

Pekińczyki mają krótkie kończyny z dużymi, płaskimi łapami. Ich przednie łapy mają wygięte kości przedramieniowe, tylne – charakteryzują się lekkim kośćcem. Ich ogony są wysoko osadzone i zwykle zawinięte w jedną stronę nad grzbietem. Pekińczyki mają gęstą sierść złożoną prostych i długich włosów. Na uszach, ogonie, z tyłu nóg oraz na palcach występują charakterystyczne pióra. Umaszczenie występuje we wszystkich odcieniach, za wyjątkiem albinotycznego. Jeżeli pojawiają się łaty, wymaga się, aby żaden kolor nie dominował nad innymi, z kolei kłąb musi pozostać biały. Pekiny cechują się ponadto grubym podszerstkiem oraz wyraźną kryzą wokół szyi. W szczególnej cenie są osobniki z czarną maską lub „okularami” wokół oczu, natomiast za wady uznaje się zbyt proste przednie kończyny, odstające łokcie, stromy, iksowaty bądź beczkowaty tył, za wysoko bądź za nisko osadzone uszy, opadający bądź za bardzo zakręcony ogon, cielisty nos, oczy z niebieską tęczówką, wystający język oraz problemy ze zgryzem.

Pekińczyki należą do psów spokojnych, mniej aktywnych. Dlatego nie będą zbyt dobrym towarzyszem zabaw dla małych dzieci. Przywiązane do właściciela, są nieufne wobec obcych. Przy całym swoim spokoju są bardzo odważne i waleczne, zaatakowane nie będą uciekać, ale staną w obronie swojego opiekuna. Jako psy o długim włosiu, pekiny gubią dość dużo sierści i wymagają regularnego czesania, ale już nie strzyżenia. Ogólnie jednak są łatwe w pielęgnacji, nie mają wygórowanych potrzeb jeśli chodzi o ruch i pożywienie. Mają natomiast bardzo wrażliwe oczy, często dotykają je zaburzenia pracy serca i oddychania.

Pekińczyk jest bardzo starą rasą – w świetle analiz DNA jedną z najstarszych na świecie – i ma bogatą historię. Pochodzi z Mandżurii. Aż do połowy XIX wieku był znany wyłącznie w Chinach. Początkowo pełnił rolę psa świątynnego – był uznawany za ucieleśnienie legendarnego pieska "Fu" i jego zadaniem było wyłapywanie demonów. Według jednej z legend pekińczyki są owocem miłości lwa do małpki. Od lwa pochodzi ich szlachetność, od małpki – nietypowy krok.


Pekingese, rasy psów, Pekińczyk
Pekingese, rasy psów, Pekińczyk (by guigo.eu )

W rzeczywistości jednak pekińczyki pochodzą od azjatyckich wilków i posiadają wspólne korzenie z Shih Tzu, długowłosym chihuahua, mopsem oraz Papillonem. Do Europy trafiły za pośrednictwem Brytyjczyków. Rasę tę po raz pierwszy zaprezentowano w Wielkiej Brytanii w 1893 roku, zaś siedem lat później z królewskiej hodowli angielskiej trafiła ona do Niemiec i Holandii, a wkrótce potem także do Ameryki. Do Polski pekińczyki trafiły około 1925 roku. Współcześnie pekińczyki pełnią funkcje reprezentacyjne i są psami do towarzystwa.