Sznaucer olbrzym

Sznaucer olbrzym to rasa psów zaklasyfikowana do grupy psów w typie pinczera i sznaucera, molosowatych i szwajcarskich psów pasterskich, należąca do grupy psów w typue pinczera i sznaucera. Przodkiem sznaucera olbrzymiego jest najprawdopodobniej jedna z odmian starego psa wiejskiego, hodowanego w Górnej Bawarii, który służył jako pies zaganiający i stróżujący. Jego hodowla została intensywnie rozwinięta przed drugą wojną światową, ale główny hodowca, Calaminus, nigdy nie zdradził, jakich ras używał do krzyżówek podczas swoich prac hodowlanych.

Giant Schnauzer
Giant Schnauzer (by GroomerCarley )

Jednak niemal pewne jest, że do uszlachetnienia rasy i poprawienia wyglądu sierści wykorzystano doga niemieckiego, a według wielu przesłanek – również pudla dużego. Oficjalna informacja o rozpoczęciu profesjonalnej hodowli sznaucerów olbrzymich pojawiła się w 1910 roku – pierwsze dziewięć osobników tej rasy, obu płci, wpisano do księgi klubu sznaucera i pinczera.

 

 

Na początku sznaucery olbrzymie mieszkały wyłącznie na wsiach, w chłopskich gospodarstwach rolnych, gdzie pilnowały dobytku i domu właścicieli. Czasami pilnowały też wozów używanych przez browarników, dlatego dawniej psy te nazywano także sznaucerami piwnymi. Sznaucer olbrzymi jest silnym psem, żywym i towarzyskim. Jest odważny i zawsze będzie bronić swojego pana w obliczu zagrożenia. Nie jest jednak niepotrzebnie agresywny, wręcz przeciwnie, cechuje go duży spokój i roztropność.

Wiernie służy swojemu właścicielowi, jest inteligentny i niezwykle spostrzegawczy. Ma dobrze rozwinięte wszystkie zmysły. Wyróżnia się też wytrwałością i odpornością na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Rzadko choruje i nie boi się ciężkiej pracy. Z uwagi na te zalety, sznaucer olbrzymi zazwyczaj pełni rolę psa służbowego, przeznaczonego do męczącej i trudnej pracy.

Giant Schnauzer
Giant Schnauzer (by GroomerCarley )

Głowa sznaucera ma prostokątny, wydłużony kształt, o szlachetnym wyrazie. Oczy są owalne i ciemne, a uszy są wysoko osadzone i załamane. Tułów sznaucera olbrzymiego jest zwarty, z średniej wielkości klatką piersiową. Przedpiersie jest mocno zaznaczone, a linia grzbietu prosta. Ogon osadzony wysoko, do niedawna kopiowany, ale obecnie – podobnie jak uszy – zostawiany w naturalnej formie. Sierść sznaucera olbrzymiego jest twarda i gęsta, złożona z podszerstka i włosa okrywowego. Na pysku widoczne są charakterystyczne brwi i broda. Najczęściej spotykany kolor sierści to czarny, ale spotyka się też umaszczenie pieprz i sól.