Schipperke

Schipperke to rasa psów zaklasyfikowana do sekcji psów pasterskich. Nie podlegają próbom pracy i na wystawach są oceniane w dwóch kategoriach wagowych. Schipperke pochodzą z Belgii i na tych terenach są znane od bardzo dawna. Początkowo pełniły funkcję psa stróżującego i zajmowały się tępieniem gryzoni, potem zaczęły towarzyszyć żeglarzom śródlądowym podczas ich wypraw.

schipperke
schipperke (by perlmic )

 

Gwałtowny rozwój rasy schipperke zaczął się w Belgii przed wybuchem pierwszej wojny światowej. Ustalono wtedy pierwszy oficjalny wzorzec rasy, według którego pies musiał być czarny, średniego wzrostu i bez ogona. Psy masowo eksportowano z Belgii do Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Jednak w nowych ojczyznach schipperke nie hodowano psów dokładnie według ustaleń belgijskiego wzorca. W Anglii wyhodowano na przykład psy o umaszczeniu kremowym, które teoretycznie nie powinny być uznawane. Po zakończeniu drugiej wojny światowej schipperke straciły na popularności i hodowano coraz mniej psów tej rasy. Obecnie hodowlą schipperke zajmują się głównie Stany Zjednoczone oraz Wielka Brytania.

schipperke
schipperke (by sweetp_sqrd )

Schipperke obecnie pełnią przede wszystkim rolę psa reprezentacyjnego, ale wciąż dobrze radzą sobie z polowaniem na gryzonie i nadają się na psy stróżujące. Są bardzo czujne i spostrzegawcze, wierne i mocno przywiązane do swojego właściciela. Wyróżniają się dużą ruchliwością, są też bardzo ciekawskie.

schipperke
schipperke (by perlmic )

Kształt schipperke przypomina kwadrat, głównie dlatego, że przez lata starano się zmniejszyć gabaryty psa – pierwsze schipperke były większych rozmiarów i można je było klasyfikować jako psy średniej wielkości, podczas gdy obecnie dorosłe osobniki mierzą maksymalnie 32 centymetry i ważą 8 kilogramów. Głowa i kufa mają nieco „wilczy” kształt i zwieńczona jest szpiczastymi, stojącymi do góry uszami. Sierść jest dość gęsta, zwłaszcza w okolicach klatki piersiowej. Powinny być czarne, ale obecnie dopuszcza się także psy o jaśniejszym umaszczeniu. Sierść schipperke jest łatwa w pielęgnacji i generalnie nie jest to pies bardzo wymagający, ale trzeba mu zapewnić codzienne długie spacery. W Polsce jest to rasa mało znana.

Dawniej ogony schipperke kopiowano, wyłącznie w celach estetycznych. Obecnie ogony w większości przypadków się zostawia – ogon schipperke jest stosunkowo krótki, owłosiony tak jak reszta ciała, zwykle noszony do góry i lekko zakręcony.