Bokser

Bokser to rasa psów należących do sekcji psów molosowatych w typie mastifa. Wywodzi się bezpośrednio od brabanckiego bullenbeissera, który był hodowany przez myśliwych. Do bullenbeissera należało przytrzymanie upolowanej zwierzyny, dlatego pies powinien był mieć bardzo szeroką kufę z szeroko rozstawionymi zębami. Najchętniej więc wybierano osobniki obdarzone takimi właśnie cechami. Pod koniec XIX wieku założono w Monachium pierwszy Klub Boksera, a wzorzec nowej rasy pojawił się w 1905 roku. Innym przodkiem boksera jest buldog angielski.

Stop na czaszce jest widocznie zaznaczony. U bokserów można też zauważyć przodozgryz – dolne siekacze wystają przed górne. Bokserom do dzisiaj kopiuje się uszy i ogon. Sierść bokserów jest krótka, lśniąca i twarda w dotyku. Typowym umaszczeniem jest odcień żółty lub pręgowany, dopuszczalne są też osobniki czarne i białe. W przypadku umaszczenia pręgowanego, tło i pręgi powinny być widocznie kontrastowe, a białe znaczenia nie mogą zajmować więcej niż 30 procent ciała. Maska boksera jest zawsze czarna.

Boksery wyglądają dość groźnie, ale w gruncie rzeczy są wesołymi, towarzyskimi psami, które nie lubią zostawać same. Boksery wyróżniają się dużą cierpliwością i delikatnością wobec dzieci. Do oceny charakteru boksera przeprowadza się testy psychologiczne, opracowane przez Polski Związek Kynologiczny. Psy tej rasy są posłuszne i można wyszkolić, ale konieczna będzie dobrze opracowana metoda ćwiczeń. Rasowy bokser to pies o silnej psychice, spokojny i opanowany. Niezwykle mocno przywiązuje się do swojego właściciela i jego rodziny, zawsze odważnie będzie stawał w ich obronie. Boksery wykorzystuje się w dogoterapii oraz w policji. Nie są to psy szczególnie wymagające, ale trzeba im zapewnić codzienną, dużą dawkę ruchu. Boksery prowadzą bardzo aktywny tryb życia, zawsze wyszukają sobie jakieś zajęcie i odznaczają się dobrą kondycją fizyczną.

Boksery najczęściej chorują na zwyrodnienia i niewydolność mięśnia sercowego, mają też skłonności do dysplazji stawów. Rasa ta jest też podatna na skręty żołądka. Boksery dość często zapadają na nowotwory, mają skłonność do alergii i zapalenia górnych dróg oddechowych. Nie lubią ani zbyt dużych mrozów, ani wysokich upałów, przede wszystkim ze względu na budowę swojej kufy. Boksery nie mają podszerstka, dlatego łatwiej marzną, nie powinny więc być trzymane na dworze. Żyją przeciętnie 11 lat.