Dalmatyńczyk

Dalmatyńczyk to rasa psów zaklasyfikowana do grupy psów gończych, posokowców i ras pokrewnych, w sekcji z rodezjanem. Ojczyzną dalmatyńczyków jest Chorwacja Dalmacja. Rasa ta znana jest od dawna. W średniowieczu dalmatyńczyki pracowały głównie jako psy gończe, a w kolejnych wiekach wykorzystywano je również jako psy obronne. W XVIII wieku dalmatyńczyki trafiły do Wielkiej Brytanii.

dalmatian
dalmatian (by pulkitsinha )

Po drodze odwiedziły również wszystkie kraje leżące nas Morzem Śródziemnym, gdzie zostały przyjęte pod różnymi nazwami, między innymi jako wyżły regusańskie albo legawce dalmatyńskie. Do Anglii przybyły z Francji, gdzie ochrzczono je mianem psów galicyjskich. Dalmatyńczyki, pod nazwą Dalmatinnis, zawędrowały również do Polski.

Dalmatyńczyki mają bardzo charakterystyczne łaciate umaszczenie. Prawidłowo dalmatyńczyk powinien mieć sierść w kolorze czystej bieli, na której rozmieszczone są wyraźnie odcinające się czarne lub ciemnobrązowe cętki. Szczeniaki rodzą się zawsze białe, dopiero po dwóch tygodniach zaczynają pojawiać się na ciele łatki. Według wzorca, cętki powinny mieć okrągły kształt, o średnicy 2 do 3 centymetrów.

 

dalmatian
dalmatian (by pulkitsinha )

Cętki na tułowiu powinny być większe od tych rozmieszczonych na głowie, uszach, nogach i ogonie. Kolor nosa powinien odpowiadać kolorowi łat – przy czarnych cętkach nos jest czarny, przy brązowych jest czekoladowy. Kolor oczu również jest uzależniony od umaszczenia. Przy czarnych cętkach dopuszczalne są tęczówki czarne, brązowe albo niebieskie, natomiast przy cętkach brązowych, oczy są koloru brązowego albo żółtego, znacznie rzadziej niebieskiego. Sierść dalmatyńczyka jest twarda w dotyku, mocno zbita i krótka. Mimo krótkich włosów, dalmatyńczyk gubi dużo sierści, poza tym dwa razy do roku linieje. Musi być regularnie wyczesywany.

dalmatian
dalmatian (by CeeKay's Pix )

Dalmatyńczyk jest dość dużym psem, o smukłej budowie ciała i długich kończynach. Są psami odważnymi, o zrównoważonej psychice. Bardzo mocno przywiązują się do wszystkich członków swojej rodziny, chętnie bawią się z dziećmi. Ponieważ przez wieki służyły jako psy gończe, mają dużą potrzebę aktywności, dlatego nie obejdzie się bez długich i częstych spacerów. Źle znoszą rozłąkę z domownikami, dlatego wymagają odpowiedniego prowadzenia. Dalmatyńczyki są dość delikatnego zdrowia, ale dożywają średnio 14-17 lat. najczęściej chorują na kamicę moczanową, głuchotę, cisawicę, skręt żołądka, młodzieńczą nefropatię.