Doberman

Doberman to rasa zaklasyfikowana do sekcji psów w typie sznaucera i pinczera. Przodków dobermanów należy szukać w Niemczech, choć dokładnie nie wiadomo, jakich ras użyto do wyhodowania nowej rasy. Najprawdopodobniej do stworzenia dobermana wykorzystano owczarki, rottweilery i wyżły. „Ojcem” dobermanów był Karl Fryderyk Louis Dobermann i to właśnie od jego nazwiska wzięła się nazwa tej rasy. W późniejszych latach, aby uszlachetnić nową rasę, dobermany krzyżowano z terierami manchesterskimi i greyhoundami, dzięki czemu dobermany zyskały ładniejszą budowę ciała.

Doberman
Doberman (by joshspm )

Sylwetka dobermana przypomina kwadrat. Psy tej rasy wyróżniają się smukłą i dobrze umięśnioną szyją, suchą głową, mocnymi szczękami i dobrze wypełnioną kufą. Oczy dobermana mają kształt migdałów, są ciemne i wyraziste. Uszy, wysoko osadzone i oklapłe, często się przycina. Dorosły doberman mierzy około 70 centymetrów i waży ponad 40 kilogramów, przy czym suki są odpowiednio mniejsze. Prawidłowo rozwinięty doberman musi mieć mocno rozbudowany tył ciała i przedpiersie oraz klatkę piersiową sięgającą łokcia.

Doberman porusza się bardzo energicznie i swobodnie. Jest to pies bardzo zwinny, przypominający swoimi ruchami chód konia dorożkarskiego. Sierść dobermana jest krótka, gęsta i ściśle przylega do ciała, pozbawiona podszerstka. Najczęściej dobermany są czarne podpalane, ale spotyka się też osobniki w odcieniu czekoladowym. Pozostałe umaszczenia, na przykład płowe, niebieskie czy białe, nie są uznawane w klasyfikacji Międzynarodowej Federacji Kynologicznej.

Doberman
Doberman (by joshspm )

Dobermana wyróżnia silny i zrównoważony charakter. Jest bardzo aktywny i temperamentny, ale dobrze prowadzony zachowuje się spokojnie. Mocno przywiązuje się do całej rodziny swojego właściciela, jednak nie powinno się go trzymać w domu, w którym mieszkają małe dzieci. Aby doberman nie sprawiał kłopotów, konieczne jest odpowiednie szkolenie i częsty kontakt psa z człowiekiem. Potrzebne są też codzienne długie spacery, aby doberman mógł się wybiegać. Jak dawniej, tak i współcześnie dobermany pełnią przede wszystkim funkcję psa stróżującego i policyjnego, ale nadają się też jako psy towarzyszące i obronne.

Ze względu na brak podszerstka, doberman nie przepada za niskimi temperaturami i szybko wtedy marznie. Natomiast jego bardzo krótka sierść nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych.