Owczarek staroangielski Bobtail

Owczarek staroangielski Bobtail należy do grupy psów pasterskich i zaganiających. Przydomek „bobtail” oznacza po angielsku „krótki ogon”. Psy tej rasy, według klasyfikacji Międzynarodowej Federacji Kynologicznej, nie podlegają próbom pracy.

Owczarki statoangielskie Bobtail są bardzo starą rasą psów, której początki sięgają czasów średniowiecznych. Występowały głównie na terenie ówczesnej Anglii. Ich pierwotnym zadaniem była obrona ludzi przed niedźwiedziami i wilkami, z czasem zaczęto ich używać również do zaganiania owiec. Obecnie tylko w niektórych krajach wykorzystuje się owczarki staroangielskie Bobtail do pracy – ma to miejsce głównie w Nowej Zelandii i Australii. Współcześnie w większości przypadków Bobtaile są psami reprezentacyjnymi.

Psy tej rasy są czasami uparte, ale generalnie odznaczają się bardzo dobrym charakterem. Bardzo czujne, ale i odważne. Są spokojne, zrównoważone i łagodne, nie zdarzają się im napady agresji. Można pozwolić bawić się im z dziećmi. Owczarki staroangielskie Bobtail są inteligentne, przywiązują się do swojego właściciela i można je trzymać w mieszkaniu, choć wymagają odpowiedniej uwagi.

Budowa tych psów jest zwarta i mocna, wyróżnia się przebudowanym zadem. Głowa owczarków staroangielskich jest w miarę duża, ozdobiona małymi, obwisłymi i przylegającymi do ciała uszami. Tułów jest krótki, z głęboką klatką piersiową. Wszystkie łapy są proste i niedługie. Ogon owczarka staroangielskiego nie powinien się podwijać, ale być noszony nisko. Dawniej psom tej rasy obcinano ogony, dzisiaj się je zachowuje.

Cechą charakterystyczną Bobtailów jest obfite, puchate owłosienie. Dominującym umaszczeniem jest szeroka gama szarości, dopuszczalne jest także kolor siwy i niebieski, niebiesko-popielaty oraz marmurkowy. Głowa i przednie łapy mogą być całkowicie białe lub ciemniejsze, z jasnymi łatami. Białe znaczenia nie mogą za to występować na tułowiu. Młode szczeniaki mają z reguły umaszczenie biało-czarne, ale z wiekiem jaśnieją. Bobtaile mają przynajmniej pół metra wzrostu, ważą około 30 kilogramów. Owczarki staroangielskie wymagają częstego wyczesywania włosów i podszerstka oraz kąpania. Szczególnie dużo uwagi należy poświęcać owłosieniu psów przeznaczonych na wystawy. Długą sierść Bobtailów można strzyc, trzeba jednak pamiętać, że będzie ona po takim zabiegu długo odrastać.