Husky syberyjski

Husky syberyjski należy do sekcji północnych psów zaprzęgowych. Jest to rasa pierwotna i wywodzi się z rejonu Kołymy w północnej Syberii. Mieszkańcy tych terenów wykorzystywali psy do myślistwa i udało się im wyhodować odmienne typy psów, w zależności od tego, do jakich konkretnie zadań miały być one wykorzystywane.

Husky syberyjski
Husky syberyjski (by radimersky )

Największy wkład w rozwój tej rasy mieli Czukcze, żyjący w tej części Syberii rozciągającej się w kierunku Alaski. Gdy klimat się znacznie ochłodził, psy przestały służyć tylko myśliwym, ale zostały też zaprzęgnięte do ciągnięcia sań. Szukano więc psów, które byłyby bardzo silne, ale i jednocześnie niezbyt dużych rozmiarów, tak aby nie wymagały dużych ilości pożywienia, którego na tych terenach brakowało. Husky radził sobie z tym zadaniem znakomicie i potrafił przetransportować ładunki o wadze kilkuset kilogramów, a w ciągu jednego dnia był w stanie pokonać dystans o długości 160 kilometrów. Husky poruszają się z dużą zwinnością i są najszybszymi psami z północnych ras zaprzęgowych.

Siberian Husky
Siberian Husky (by CONNOR Fortunatus, fot. P. Mazurek )

W 1909 roku husky, za sprawą rosyjskiego handlarza futrami, trafiły do Kanady. Początkowo Kanadyjczycy nie wierzyli w fizyczne możliwości husky, który na tle miejscowych psów prezentował się dość niepozornie, jednak szybko przekonano się do czego zdolna jest ta rasa. Husky regularnie przekraczały linię mety wyścigów zaprzęgów jako pierwsze.

Husky syberyjski
Husky syberyjski (by radimersky )

Szczególną sławę zyskał zaprzęg husky Leonarda Seppali, święcący triumfy na początku XX wieku. Właśnie psy z tego zaprzęgu rozpoczęły hodowlę husky w Ameryce Północnej, gdzie ceniono je za szybkość i wytrzymałość. Husky zajmowały się przewożeniem ładunków i poczty oraz szkolono je do psich wyścigach zaprzęgów. Do popularyzacji rasy husky przyczynił się też badacz Roald Amundsen, który zabrał je ze sobą na Alaskę. Dzisiaj husky pełni także rolę psa rodzinnego.

Husky syberyjski
Husky syberyjski (by radimersky )

Husky to psy silne, o sportowej sylwetce. Głowa psa jest średniej wielkości, z niezbyt wystającą kufą łagodnie zwężającą się ku nosowi. Uszy są raczej niewielkie, wysoko i blisko siebie osadzone. Ogon przypomina lisią kitę i noszony jest nisko. Szyja jest noszona prosto, ale podczas biegu husky pochyla głowę do przodu. Umaszczenie husky może być dowolne, od bieli do czerni, ale najczęściej spotyka się psy srebrzyste, rude, czarne i szare. Sierść tworzy podszerstek i gęsty włos okrywowy. U tej rasy dopuszczalne są niebieskie oczy oraz różnorodność tęczówek.