West highland white terier

West Highland White Terrier to rasa należąca do sekcji terierów krótkonożnych. Jej przodkiem jest cairn terier, a pierwsze wzmianki o tej rasie pochodzą z XVII wieku. Początkowo białe osobniki uznawane były za niezdatne do polowań, dopiero w XIX wieku zaczęto je selekcjonować i na ich podstawie tworzyć nową rasę.

West Highland White Terrier
West Highland White Terrier (by Frederike_W )

Wzorzec rasy określa West highland white teriera jako małego, energicznego, nieco zarozumiałego, ale bardzo wesołego i odważnego. Jego głowa jest dość szeroka, z krótką kufą, która nie może być szpiczasta. Szczęki białego highlanda są mocnei dobrze rozwinięte. Nos, powieki oraz fafle muszą być zawsze czarne. Pies jest mocno zbudowany, przy czym suki mają nieco delikatniejszą sylwetkę.

Linia grzbietu jest prosta, a lędźwie szerokie i silne. Klatka piersiowa z dobrze wysklepionymi żebrami, głęboka. Ogon zostawia się w naturalnej postaci, a jego długość powinna sięgać 12 do 15 centymetrów. Kufa jest krótka i zwężająca się w kierunku nosa. Oczy powinny być szeroko rozstawione, owalne i o możliwie najciemniejszych tęczówkach. Jasne oczy są dyskwalifikujące. Uszy są szpiczaste i małe, rozstawione szeroko, ale nie mogą być na bokach. West highland white terier porusza się swobodnie i sprężyście, a kończyny muszą być stawiane prosto przed siebie. Pieski są wytrzymałe i odporne na wysiłek, praktycznie przez cały czas są bardzo aktywne.

Podszerstek westie jest bardzo gęsty i miękki. Włos okrywowy jest szorstki i raczej prosty, o długości średnio 5 centymetrów. Sierść jest koloru śnieżnobiałego, bez żadnych znaczeń, jedynie małżowiny uszu i brzuch są jasnoszare. Najcenniejsze są osobniki z czarnymi opuszkami i pazurami. Sierść wymaga systematycznego trymowania, ale włosów się nie podcina. Do pielęgnacji włosów stosuje się też środki wybielające. Zbyt rzadką sierść traktuje się jako wadę.

Westie jest psem żywiołowym, pełnym energii, zawsze chętnym do zabawy. Cechuje go też charakterystyczna dla terierów pewność siebie, upartość i niezależność. Mocno przywiązuje się do swojego właściciela, jak również do całej rodziny. Potrzebuje towarzystwa człowieka i musi mieć zapewnioną możliwość wychodzenia na częste spacery. Potrafi się bawić z dziećmi i nie przejawia agresji wobec ludzi. Przy innych psach będzie się zachowywał agresywnie, dlatego wymaga wczesnej socjalizacji. Sprawdza się w psich dyscyplinach sportowych takich jak agility, obedience czy dogdancing.