Nowofundland

Nowofundland zaklasyfikowany jest do sekcji psów molosowatych w typie górskim. Pochodzi z Nowej Funlandii w Kanadzie, a jego przodkami są najprawdopodobniej psy z wyspy Indian Beotuk oraz duże psy do polowań na niedźwiedzie przywiezione na wyspę przez Wikingów. Rasa nowofundlandów ukształtowała się już około 1600 roku i od tego czasu praktycznie się nie zmieniła. Nowofundland jest bardzo odporny na niekorzystne warunki klimatyczne i dobrze sobie radzi z silnym mrozem i przebywaniem w wodzie. Najczęściej wykorzystuje się je do pracy ratowniczej w wodzie. Dawniej służyły także do ciągnięcia ciężkich ładunków, dzisiaj biorą udział tylko w sportowych zawodach w zaprzęgach.

Newfoundland
Newfoundland (by G Luff )

 

Nowofundland jest psem masywnym, dobrze umięśnionym i bardzo sprawnym. Sylwetka przypomina prostokąt i długość psa jest zawsze większa od jego wysokości. Głowa jest masywna, z kufą o graniastym kształcie, dość krótką i głęboką. Oczy są małe, szeroko osadzone, o kolorze dopasowanym do umaszczenia – im ciemniejsza sierść, tym ciemniejsze tęczówki. Uszy są nieduże, w kształcie trójkąta, osadzone z tyłu głowy. Ogon nowofundlanda jest mocno owłosiony, noszony poziomo albo w pozycji zwisającej, gdy pies jest w stanie spoczynku. Kończyny są proste i równoległe, również podczas ruchu. Łapy są duże, ale proporcjonalne w stosunku do reszty ciała. Podczas chodu nowofundland może lekko kołysać grzbietem.

 

Newfoundland
Newfoundland (by ericbar )

Sierść nowofundlanda jest odporna na wilgoć i przemoczenie. Psy mają gęsty podszerstek, choć latem, gdy robi się ciepło, staje się on nieco rzadszy. Włosy okrywowe są średnio długie i proste, ale dopuszczalne jest lekkie sfalowanie. Na głowie i uszach sierść jest nieco krótsza od włosów pokrywających resztę ciała. Przy czarnym umaszczeniu mogą się pojawić niewielkie znaczenia w kolorze białym, zwłaszcza na palcach, piersi i końcu ogona. Przy umaszczeniu biało-czarnym łaty powinny mieć konkretne rozmieszczenie – głowa ma być czarna, oddzielona białą kryzą, a zad i wierzchnia część ogona powinny być pokryte czarną sierścią. Brązowe nowofundlandy powinny być jednolite, natomiast sierść stalowo-niebieska, biało-brązowa i dropiata nie jest uznawana przez większość organizacji kynologicznych.

Newfoundland
Newfoundland (by stevec751 )

Nowofundlandy słyną ze swojej łagodności, delikatności i przyjaznego nastawienia do człowieka, dzięki czemu idealnie nadają się na psa rodzinnego i można go trzymać w domu, gdzie są małe dzieci, do których odnoszą się z wielką opiekuńczością.