Pinczer miniaturowy

Pinczer miniaturowy to rasa psów, zaliczana do grupy psów w typie pinczera i sznaucera, molosów, szwajcarskich psów pasterskich oraz innych ras. Rasa ta jest popularna zarówno w Polsce, jak i na świecie. Wykorzystuje się ją w roli psów do towarzystwa, a nierzadko także w charakterze stróża.

Pinczer miniaturowy
Pinczer miniaturowy (by thewatch )

Psy będące przedstawicielami tej miniaturowej odmiany są proporcjonalnie zbudowane – cechuje je smukły wygląd, zarys ich sylwetki zazwyczaj zamyka się w kwadracie. Uszy pinczera miniaturowego są wysoko osadzone, zwykle stojące, czasami załamane w kształcie litery V. Ogon obecnie pozostawia się w naturalnym kształcie, choć dawniej bywał cięty (kopiowany). Pinczery mają krótką, lśniącą, gęstą, ale liniejącą sierść. Ich szata jest dość twarda, gładko przylegająca, bez podszerstka. Umaszczenie czarne podpalane (z rudymi pasemkami) bądź jednolicie rude w różnych odcieniach.

Pinczery to psy o bardzo wysokim temperamencie, niezwykle bystre, spostrzegawcze i ruchliwe. Pomimo tego, ze względu na ich niewielkie rozmiary, dobrze czują się nawet w dość ciasnych warunkach mieszkaniowych, oczywiście pod warunkiem, że zapewnimy im regularne spacery. Są obdarzone silnym instynktem łowieckim i stróżującym, bywają szczekliwe i bardzo nieufne w odniesieniu do obcych. Z reguły przywiązują się tylko do niektórych – jednego, najwyżej dwóch – członków rodziny.

Pinczer miniaturowy
Pinczer miniaturowy (by thewatch )

Krótka sierść pinczera nie wymaga specjalnie troskliwej pielęgnacji. Jeżeli zapewnimy psu właściwą dietę, bogatą w NNKT oraz witaminy, nie powinno być z nią żadnych problemów. Problemem może być natomiast charakterystyczna dla tej rasy skłonność do osadzania się kamienia na zębach, które należy w związku z tym czyścić. Ważnym elementem pielęgnacji jest również regularne przycinanie pazurów (przynajmniej raz na kilka miesięcy).

Pinczery miniaturowe pochodzą z Niemiec. Wyhodowano je jako zminiaturyzowaną postać pinczera średniego bez oznak karłowatości, takich jak drobna budowa, okrągła głowa czy wyłupiaste oczy. Niewielkie gabaryty miały im pomagać w łapaniu szczurów. Psy te są również spokrewnione z rodziną terierów, stanowią jednak odrębną rasę.