Pit bulterier

American Pit Bull Terrier jest rasą psów nieuznaną przez Międzynarodową Federację Kynologiczną. Pierwowzorem pit bulla był buldog, którego skrzyżowano z terierami. W wyniku tej krzyżówki miał powstać pies przeznaczony do walk, którego będzie cechować wytrzymałość i siła buldoga, a z drugiej strony zaciętość i szybkość terierów. Walki psów stały się popularne w Anglii na początku XIX wieku, gdy zakazano szczucia byków.

Pit bull terrier
Pit bull terrier (by Scott Kinmartin )

 

Według wzorca pit bull powinien mieć kwadratową sylwetkę, długą i muskularną szyję, spadziste i szerokie biodra. Ogon jest długi i cienki, zwisający w dół. Wizualnie pit bull ma silniejszą przednią część ciała, ale u dobrze rozwiniętego psa to właśnie uda i tylnia część ciała są najmocniej umięśnione. Pit bull porusza się lekko i sprężyście. Klatka piersiowa jest głęboka, zwężająca się ku tyłowi. Głowa powinna mieć wielkość równą około 70 procent szerokości ramion, kufa jest prosta i niezbyt długa. Skóra jest gładko przylegająca do ciała, jedyne fałdy dopuszczalne są na szyi i klatce piersiowej. Umaszczenie pit bulla może być dowolne. Pit bull jest psem silnym, walecznym i odpornym na ból. Niektóre osobniki cechuje gameness, czyli kontynuowanie walki pomimo odczuwania bólu. Jednak mimo takich cech, pit bull jest psem zrównoważonym i dobrze wychowany nie zagraża ludziom, ponieważ jego wrodzona agresja jest skierowana na inne psy, a nie na człowieka.

Pit Bull Terrier został wyhodowany z przeznaczeniem do walk i przez długie lata był wykorzystywany tylko w tym celu. Jednak z czasem, gdy walki psów stawały się zabronione, przestano hodować psy nacechowane tak dużą agresją. Zaczęły powstawać nowe odmiany terierów, przeznaczone do ochrony i stróżowania. Niektórzy hodowcy poszli krok dalej, i zaczęli tworzyć osobniki o jak najłagodniejszym usposobieniu, tak aby nadawały się na psy domowe. Jednak pit bulle, ze względu na swój charakter, masę, siłę i zwinność, wciąż są hodowane pod kątem walk. Z tego względu pit bulle uznawane są na świecie za jedną z najniebezpieczniejszych ras i wiele krajów, w tym również Polska, zakazują trzymania pit bulli w domach albo wymagane jest pozwolenie na wychowywanie psa tej rasy.

American Pit Bull Terrier bywa mylony z American Staffordshire Terrier. Obie rasy wyglądają bardzo podobnie, ale różnią się usposobieniem - American Staffordshire Terrier jest znacznie mniej agresywny.