Spaniel cavalier king Charles

Spaniel cavalier king Charles jest rasą zaklasyfikowaną do sekcji angielskich spanieli miniaturowych. Pochodzi od francuskich i hiszpańskich płochaczy. Bardzo szybko znalazły uznanie na królewskich dworach, na przykład za czasów Henryka III oraz Ludwika XIV. Od początku służyły jako psy ozdobne i do towarzystwa, trzymane głównie w arystokratycznych domach. Szczególnie upodobał je sobie Karol II, któremu ostatecznie Cavaliery zawdzięczają swoją nazwę.

Spaniel cavalier king Charles
Spaniel cavalier king Charles (by Frankphotos )

Głowa Cavaliera jest płaska między uszami i na stopie. Kufa jest mała i zwęża się w kierunku nosa, ale nie może być zbyt wąska. Oczy są duże, ale nie wyłupiaste, okrągłe, ciemne i szeroko rozstawione. Uszy duże i długie, osadzone wysoko, pokryte gęsto piórami. Klatka piersiowa niezbyt mocno rozwinięta, kończyny osadzone pod właściwym kątem. Tułów jest krótki, z prostą linią grzbietu. Cavaliery poruszają się swobodnie i z elegancją, mocno akcentując ruchy tylnich łap.

Cavalier King Charles Spaniel
Cavalier King Charles Spaniel (by fotorieti )

Szata cavalierów jest gładka, bez loków, z jedynie lekką falistością włosa. Sierść jest jedwabista w dotyku. Włosów Cavaliera nie trymuje się. Umaszczenie blenheim to kasztanowo-rude łaty rozmieszczone równomiernie na tle perłowo-białym. Najcenniejsza w tym umaszczeniu jest plama w kształcie rombu. Umaszczenie tricolor, czyli trójkolorowe, to sierść złożona z białych i czarnych łat, pomieszanych z podpaleniami nad oczami, na policzkach, wewnątrz uszu, na spodzie ogona oraz na wewnętrznej stronie kończyn. Umaszczenie black and tan, czyli czarne podpalane musi mieć określone rozłożenie znaczeń – podpalenia mogą być tylko nad oczami, na policzkach, wewnątrz uszu, na klatce piersiowej i przy ogonie. Umaszczenie ruby to sierść w odcieniu głęboko czerwonym, przy którym niedopuszczalne są białe znaczenia. Każdy inny rodzaj umaszczenia albo nieregularny rozkład łat jest czynnikiem dyskwalifikującym.

Spaniel cavalier king Charles
Spaniel cavalier king Charles (by Frankphotos )

Spaniel cavalier king Charles to piesek bardzo wesoły i energiczny, przyjaźnie nastawiony do ludzi, kochający zabawę. Mimo niewielkich rozmiarów, nie jest bojaźliwy. Nie zachowuje się agresywnie, przywiązuje się do całej rodziny i dobrze znoszą towarzystwo innych zwierząt. Cavaliery są z natury uległe i łatwo się podporządkowują właścicielowi. Muszą mieć zapewnioną codzienną dawkę ruchu. Współcześnie psy tej rasy służą głównie do celów reprezentacyjnych, ale czasami używa się ich do terapii chorych.