Spaniel tybetański

Spaniel tybetański to rasa zaklasyfikowana do sekcji psów tybetańskich. Jak sama nazwa wskazuje, pies pochodzi z Tybetu. Jego przodkiem jest mały pies tybetański, od którego wywodzą się także inne rasy małych psów azjatyckich, na przykład mopsy, Lhasa apso, teriery tybetańskie czy chiny japońskie. Spaniele tybetańskie, zgodnie z tym, co stwierdzili badacze kultury, cieszyły się popularnością głównie wśród zamożnej części społeczeństwa i często były wręczane jako cenne podarki. Jednak według badaczki Anny Marii Krämer, spaniele tybetańskie żyły najczęściej na wiejskich gospodarstwach.

Tibetan spaniel
Tibetan spaniel (by greypoint )

 

Tibetan spaniel
Tibetan spaniel (by durr-architect )

Spaniele tybetańskie wyróżniały się przede wszystkim dużą czujnością, dlatego najczęściej wykorzystywano je do pilnowania domów i klasztorów, zwłaszcza jeśli budynki były położone na terenach niebezpiecznych, gdzie często dochodziło do kradzieży. Psy hodowano razem z mastifami, które dzięki pomocy spanieli stawały się jeszcze skuteczniejsze w obronie powierzonego mienia. Spaniele tybetańskie pełniły także rolę tak zwanych „psów modlitewnych” – podczas modlitwy psy obracały specjalne młynki.

 

Tibetan spaniel
Tibetan spaniel (by BecauseUAreHere )

W XIX wieku spaniele tybetańskie znalazły się w Anglii, chociaż podejrzewa się, że psy tej rasy mogły trafić do Europy znacznie wcześniej, bo już w XVII wieku, jako psy towarzyszące jezuitom powracającym z misji położonych w Chinach i Japonii albo kupcom podróżującym jedwabnym szlakiem. Pierwsza oficjalna informacja na piśmie, która dotyczyła obecności spaniela tybetańskiego w Europie, pochodzi z opisu wystawy zorganizowanej w 1948 roku w Birmingham, na której pokazano spaniela.

Tibetan spaniel
Tibetan spaniel (by durr-architect )

W 1934 roku Kennel Club stworzył pierwszy wzorzec rasy. Załamanie hodowli spanieli tybetańskich nastąpiło podczas drugiej wojny światowej, w przetrzebieniu liczby psów miała też udział epidemia nosówki. Do ratowania rasy powrócono po zakończeniu wojny, a w 1961 roku spaniel tybetański został uznany przez Międzynarodową Federację Kynologiczną jako osobna rasa.

Tibetan spaniel
Tibetan spaniel (by greypoint )

Rasowy spaniel tybetański jest psem niewielkich rozmiarów, o harmonijnej budowie ciała. Wysokość w kłębie i długość tułowia są niemal równe. Głowa spaniela tybetańskiego jest mała, z krótką kufą. Mały przodozgryz jest akceptowany, a zęby i język powinny być całkowicie schowane przy zamkniętym pysku. Umaszczenie może być dowolne. Spaniel tybetański jest aktywny, posłuszny i wierny, przywiązuje się najmocniej do jednego właściciela.