Terier tybetański

Opublikowano w Psy do towarzystwa

Terier tybetański jest rasą psów zaklasyfikowaną do grupy psów do towarzystwa, w sekcji psów tybetańskich. Terier tybetański jest rasą starożytną, znaną człowiekowi od bardzo dawna. Jego głównym zadaniem było pilnowanie domu i dotrzymywanie towarzystwa człowiekowi. Bardzo często osobniki tej rasy były wręczane gościom w prezencie, wierzono też, że terier tybetański przynosi swoim właścicielom szczęście i powodzenie. Terier tybetański, mimo długiego rodowodu, zachował czystość rasy, ponieważ przez całe wieki mieszkał na terenach odizolowanych od reszty świata.

Sylwetka teriera tybetańskiego przypomina kwadrat. Pies ma silną budowę ciała, jest krzepki i dość masywny. Pies jest średniej wielkości, ma maksymalnie 40 centymetrów wzrostu i waży około 12,5 kilogramów. Tułów psa jest zwarty, silnie umięśniony, z mocno zarysowaną klatką piersiową. Oczy teriera są okrągłe, duże i ciemne. Ogon jest mocno osadzony, niezbyt długi, zwykle zakręcony nad grzbietem, może być załamany przy końcu.

Szata teriera tybetańskiego jest dwuwarstwowa, złożona z włosa okrywowego i podszerstka. Podszerstek jest miękki, o wełnistej strukturze, natomiast włos okrywowy jest długi i prosty, ale może być też nieznacznie pofalowany. Teriery tybetańskie występują w kilku umaszczeniach. Zwykle psy są białe, kremowe, czarne, dymne albo trójkolorowe. Niedopuszczalne jest za to umaszczenie w odcieniu czekoladowym. Sierść teriera tybetańskiego wymaga czesania średnio raz w tygodniu. Psy nie wymagają profesjonalnego strzyżenia, a ich włosy podcina się bardzo rzadko. Mimo że teriery tybetańskie są obficie owłosione, praktycznie wcale nie gubią swoich włosów.

Teriery tybetańskie są bardzo inteligentne i czujne. Łatwo można je wytresować, nie sprawiają też kłopotów wychowawczych jeśli się umiejętnie prowadzone. Terier tybetański jest bardzo aktywnym psem i potrzebuje dużo ruchu. Można go trzymać także w mieszkaniu, ale trzeba mu wtedy zapewnić codzienne spacery. Terier tybetański szybko się adaptuje i nie ma kłopotów z aklimatyzacją w nowych warunkach. Dobrze się czuje zarówno na wsi, jak i w miastach, ale najlepiej czuje się trzymany w dużym domu z przestronnym ogrodem, gdzie może się wybiegać. Do obcych jest nastawiony nieufnie, ale nie okazuje agresji. Do innych psów odnosi się z tolerancją, zwłaszcza jeśli jest przyzwyczajony do towarzystwa obcych zwierząt.

Zobacz również

Default Image

Miniaturowy bulterier

in Teriery
Bulterier miniaturowy to rasa, która jest mniejszą wersją bulteriera. Oba wzorce mają ten sam numer w klasyfikacji Międzynarodowej Federacji Kynologicznej. Miniaturowy bulterier wygląda więc dokładnie tak samo, jak jego większy krewniak, z tym wyjątkiem, że… Czytaj więcej..
Welsh Terrier

Terier walijski

in Teriery
Terier walijski to rasa należąca do sekcji terierów wysokonożnych. Jego bliskim kuzynem jest lakeland terier. Terier walijski jest dość starą rasą, pochodzącą od foksteriera i black and tan teriera. Welsh Terrier (by kazg5 ) Jest bardzo podobny z wyglądu do… Czytaj więcej..
Default Image

Sealyham terier

in Teriery
Sealyham terrier to rasa należąca do grupy terierów, w sekcji terierów niskonożnych. Jego ojczyzną jest Walia, a swoją nazwę rasa zawdzięcza kapitanowi Johnowi Edwardsowi, który pochodził z Sealyham. Marzeniem kapitana było stworzenie psa niewielkich… Czytaj więcej..
Default Image

Owczarek francuski Briard

in Psy pasterskie
Owczarek francuski briard jest zaklasyfikowany jako pies pasterski. Ma długi rodowód, a jego ojczyzną jest Francja. Sylwetka briarda przypomina kształt prostokąta. Jest to pies bardzo sprawny, o muskularnej budowie ciała. Cechą charakterystyczną tej rasy są… Czytaj więcej..

Popularne

Maltańczyk

Maltańczyk

in Psy do towarzystwa
Maltańczyki – znane także pod nazwą „maltese” – są rasą psów do towarzystwa, zaliczaną do sekcji biszonów. Są to pieski o proporcjonalnej budowie i niewielkich rozmiarach. Dorosłe osobniki osiągają około 25 cm wysokości i od 2 do 5 kg wagi (preferuje się… Czytaj więcej..
Shih Tzu

Shih Tzu

in Psy do towarzystwa
Shih Tzu to rasa bardzo wesołych i towarzyskich piesków o miniaturowych gabarytach, a także długich i miękkich włosach o różnym ubarwieniu (zdarzają się osobniki białe, beżowe, czarne i mieszane). Shih Tzu (by gurdonark ) Shih tzu są inteligentne, łatwo… Czytaj więcej..
Julius V

Pudel toy

in Psy do towarzystwa
Pudel Toy jest najmniejszą – większe rasy pudla to pudel duży, średni i miniaturowy – odmianą pudla, osiągającą rozmiary 24-28 cm w kłębie i ważącym 3-4 kg. Tak jak inne psy tej rasy, jest on zaliczany do grupy IX, obejmującej psy ozdobne i do towarzystwa.… Czytaj więcej..
Pekingese, rasy psów, Pekińczyk

Pekińczyk

in Psy do towarzystwa
Pekińczyki, zwane też niekiedy „pekinami”, to rasa psów o dużej, szerokiej i spłaszczonej między uszami głowie oraz krótkim i masywnym – zwłaszcza w jego przedniej części – tułowiu. Charakteryzują się szerokim i pomarszczonym pyskiem o spłaszczonym profilu i… Czytaj więcej..