Maltańczyk

Maltańczyki – znane także pod nazwą „maltese” – są rasą psów do towarzystwa, zaliczaną do sekcji biszonów. Są to pieski o proporcjonalnej budowie i niewielkich rozmiarach. Dorosłe osobniki osiągają około 25 cm wysokości i od 2 do 5 kg wagi (preferuje się jednak lżejsze, do 3 kg). Ich wygląd charakteryzuje lekko zaokrąglona czaszka oraz dość krótka kufa. Oczy bardzo ciemne, uszy zwisające z długimi włosami.

Maltańczyk
Maltańczyk (by wsilver )

Nos Maltańczyka jest czarny, jednakże w przypadku długiego braku kontaktu ze światłem słonecznym może przybrać różowy lub jasny odcień, co często nazywa się to „zimowym noskiem”. Ogon jest u psów tej rasy bardzo krótki. Szata u maltańczyków jest długa i jednolicie biała. Czasami zdarzają się osobniki z kremowymi, jasnożółtymi bądź jasnopomarańczowymi podpaleniami, co jednak nie jest mile widziane. Maltańczyki zwykle nie gubią sierści.

Maltańczyk
Maltańczyk (by wsilver )

Maltańczyk jest bardzo żywy i towarzyski. Może być trzymany w warunkach mieszkaniowych, o ile zapewni mu się zabawy i spacery. Źle natomiast znosi rozstania z właścicielem, do którego bardzo się przywiązuje. Jest też bardzo posłuszny i inteligentny, szybko się uczy, w związku z czym może brać udział w psich zawodach, np. agility. Łatwo akceptuje nowopoznane osoby, nie jest agresywny. Podobnie jak pudle, Maltańczyki są wysoce hipoalergiczne, co oznacza, że osoby uczulone na psią sierść mogą przebywać w ich towarzystwie bez negatywnych konsekwencji.

Podstawowa pielęgnacja Maltańczyków sprowadza się do codziennego czesania oraz sporadycznych postrzyżyn. Weterynarze zalecają usunięcie z diety tych psów dań zawierających substancje wzmacniające kolor, ponieważ powodują one łzawienie i zacieki wokół oczu. Charakterystyczne dla tej rasy jest również „siąkanie” i „kichanie do wewnątrz”, co jednak nie zagraża życiu tych sympatycznych piesków. Zdrowy i zadbany Maltańczyk żyje przeciętnie około 14-16 lat.

Maltańczyki są uważane za jedną z najstarszych psich ras. Były hodowane już w starożytnym Egipcie, Grecji i Rzymie. Ich dokładne pochodzenie nie jest jednak znane. Według jednej z teorii nazwa „maltańczyk” jest efektem pomyłki, ponieważ rasa ta pochodzi z wyspy Meledy, znajdującej się na Morzu Śródziemnym. Wyspę tę mylnie uznano za Maltę. Inna teoria wiąże Maltańczyki ze, wyspą Melita, jak w starożytności nazywano Maltę. Spór pomiędzy tymi dwiema teoriami do dziś pozostaje nierozstrzygnięty.