Spaniel

Spaniel kontynentalny miniaturowy, znany także jako „papillon”, to rasa miniaturowych spanieli zaliczana do grupy psów do towarzystwa. Słowo „papillon” pochodzi z języka francuskiego i oznacza motyla, co jest nawiązaniem do najbardziej charakterystycznej cechy tego sympatycznego pieska – wielkich ozdobnych uszu, które przypominają skrzydła motyla. Jak każda miniaturowa odmiana, są to psy niewielkich rozmiarów i drobnej budowy ciała.

Obok uszu uwagę zwraca też bardzo ładny, zadarty do góry ogon. Umaszczenie tych psów zawsze przyjmuje postać różnokolorowych łat rozmieszczonych na białym tle. Papillony mają długą jedwabistą szatę bez podszerstka. Jest rzeczą wartą podkreślenia, że ich sierść nie uczula.

Spaniele te należą do psów aktywnych, lubiących ruch i spacery. Ich temperament nie przekłada się jednak na agresywność czy szczekliwość – wręcz przeciwnie, są to psy bardzo łatwe do prowadzenia. Bardzo przywiązują się do właściciela, zachowując powściągliwość wobec obcych. papillony uchodzą też za jedną z najinteligentniejszych psich ras, są bardzo posłuszne i zdolne do uczenia się różnego rodzaju sztuczek. Psy tej rasy biorą, między innymi udział w psim sporcie, o nazwie „agility”. Ze względu na swoją inteligencję papillon sprawdzi się w roli stróża, dobrze znosi także warunki miejskie.

Pielęgnacja papillonów nie powinna sprawiać trudności. W zależności od tego w jakim środowisku pies się porusza, należy dbać o jego futro, czesząc je przynajmniej 1-2 razy w tygodniu za pomocą gęstej, metalowej szczotki i grzebienia. Do wrażliwych punktów spaniela kontynentalnego miniaturowego należy wypadająca rzepka kolanowa, problemy z oczami objawiające się stopniowym zanikiem siatkówki. Psy te mają też dość kruche kości, co może sprzyjać złamaniom. Zadbany papillon będzie nas cieszył swoim towarzystwem około 15 lat, bo taka jest przeciętna długość życia tej rasy.

Spaniel kontynentalny miniaturowy jest znany już od czasów średniowiecza. Jak podają źródła z tego okresu, papillony były częstymi mieszkańcami europejskich dworów szlacheckich (m. in. w Hiszpanii i Francji). Będąc symbolem szlacheckich przywilejów, spaniele te stały się ofiarą rzezi w czasie Rewolucji Francuskiej. Współczesny papillon ze swoimi charakterystycznymi stojącymi uszami wywodzi się w prostej linii od psów z rasy phalene (z fr. ćma), których uszy dla odmiany zwisały.