Sznaucer średni

Sznaucer średni to rasa należąca do grupy psów w typie pinczera i sznaucera, molosowatych i szwajcarskich psów pasterskich. Według klasyfikacji, należy też do sekcji psów w typie pinczera i sznaucera.

Sznaucer średni
Sznaucer średni (by shodanphotos )

Sznaucery są znane od bardzo dawna, a pierwsze wzmianki na piśmie można spotkać w dokumentach z XVI wieku. Sznaucery hodowane były przede wszystkim na terenach południowych Niemiec - Bawarii i Wirtembergii. Mieszkały w gospodarstwach prowadzących hodowlę owiec i bydła, gdzie zajmowały się pilnowaniem stad. Były też towarzyszami dyliżansów, biegając na równi z końmi. Dobrze radziły sobie także w miastach, gdzie wykorzystywano sznaucery do tępienia gryzoni.

Czytaj dalej

Sznaucer olbrzym

Sznaucer olbrzym to rasa psów zaklasyfikowana do grupy psów w typie pinczera i sznaucera, molosowatych i szwajcarskich psów pasterskich, należąca do grupy psów w typue pinczera i sznaucera. Przodkiem sznaucera olbrzymiego jest najprawdopodobniej jedna z odmian starego psa wiejskiego, hodowanego w Górnej Bawarii, który służył jako pies zaganiający i stróżujący. Jego hodowla została intensywnie rozwinięta przed drugą wojną światową, ale główny hodowca, Calaminus, nigdy nie zdradził, jakich ras używał do krzyżówek podczas swoich prac hodowlanych.

Giant Schnauzer
Giant Schnauzer (by GroomerCarley )

Jednak niemal pewne jest, że do uszlachetnienia rasy i poprawienia wyglądu sierści wykorzystano doga niemieckiego, a według wielu przesłanek – również pudla dużego. Oficjalna informacja o rozpoczęciu profesjonalnej hodowli sznaucerów olbrzymich pojawiła się w 1910 roku – pierwsze dziewięć osobników tej rasy, obu płci, wpisano do księgi klubu sznaucera i pinczera.

 

Czytaj dalej

Samojed

Samojed to rasa zaklasyfikowana do grupy psów pierwotnych i szpiców, do sekcji północnych psów zaprzęgowych. Samojedy znane są od wielu stuleci. Pochodzą z Syberii, a dokładnie z terenów zamieszkałych przez Samojedów. Lud ten wykorzystywał te psy do polowań oraz do ciągnięcia zaprzęgów.

Samojed
Samojed (by f1ram )

Samojedy żyły bardzo blisko z ludźmi, miały nawet wstęp do ich namiotów, bo dzięki swojej obfitej sierści mogły ogrzewać ludzi podczas mrozów. Właśnie ta puchata, śnieżnobiała sierść stała się przyczyną ich sporej popularności w Europie, kiedy Rosjanie przywieźli ze sobą samojedy na stary kontynent pod koniec XIX wieku.

Czytaj dalej

Rottweiler

Rottweiler jest rasą zaklasyfikowaną do sekcji psów molosowatych w typie dogowatym. Rottweilery były wykorzystywane w czasach starożytnych przez Rzymian przebywających na terenie podbitej Germanii. Psy pilnowały obozów oraz wojskowych stad bydła, wykorzystywano je także do ciągnięcia ciężkich zaprzęgów z amunicją i żywnością.

Rottweiler
Rottweiler (by laurent.even )

Początkowo rottweilery odznaczały się smukłą i lekką budową ciała, dopiero z czasem nabrały masy. Przybranie na wadze związane było z nowym zastosowaniem psa, który pomagał człowiekowi w ciężkiej pracy. Według niemieckiego kynologa R. Streble rottweilery pochodzą od bawarskich psów wyhodowanych na ziemiach niemieckich.

Rottweiler
Rottweiler (by Zico UK )

Czytaj dalej

Portugalski pies dowodny

Portugalski pies dowodny należy do grupy psów aportujących, płochaczy i psów wodnych i jest zaklasyfikowany do sekcji psów wodnych. W dawnych czasach wykorzystywany był między innymi do przenoszenia korespondencji między statkami. Psów tej rasy jest bardzo mało, a ich hodowlą zajmują się tylko nieliczni. Pochodzi z Portugalii, gdzie jest zdecydowanie najpopularniejszy, jednak poza granicami swojej ojczyzny ma niewielu zwolenników. Najczęściej poza Portugalią psa tej rasy można spotkać w Wielkiej Brytanii i w Stanach Zjednoczonych. W Polsce nie ma zarejestrowanego żadnego rasowego portugalskiego psa dowodnego.

Może być wykorzystywany jako pies rybacki albo aportujący, sprawdza się też w roli psa stróżującego. Portugalski pies dowodny ma dość gwałtowne i porywcze usposobienie, słynie też z upartości i sporej odwagi. Jest bardzo wytrzymały i odporny na duży wysiłek fizyczny. Do innych psów jest nastawiony wrogo, a nawet agresywnie. Jednak w stosunku do swojego właściciela jest bardzo posłuszny, łagodny i nie sprawia większych kłopotów wychowawczych, mimo że cechuje go duża pobudliwość. Jest pojętny, szybko się uczy i chętnie wykonuje polecenia swojego pana. Portugalski pies dowodny, zgodnie ze swoją nazwą, lubi wodę i bardzo dobrze pływa, dzięki czemu dawni rybacy tak chętnie zabierali go ze sobą na łowy. Potrzebuje codziennej sporej dawki ruchu i długich, wyczerpujących zabaw, dlatego nie nadaje się do trzymania w małym mieszkaniu. Lubi bawić się z dziećmi i mocno zżywa się ze swoją rodziną. Jest przyjaźnie nastawiony także do obcych ludzi, dlatego nie sprawdza się w roli psa stróżującego.

Umaszczenie portugalskiego psa dowodnego może być białe, brązowe lub czarne. Dopuszczalna jest także mieszanka tych wszystkich kolorów. Sierść ma formę loków różnej długości – włosy na tylniej części ciała bardzo często się strzyże, zostawiając tylko „grzywę” na klatce piersiowej i głowie oraz kitkę na końcu ogona. Gdy jest ciepło, portugalski pies dowodny może się kąpać w naturalnych zbiornikach, a wtedy nie wymaga dodatkowych kąpieli w domu. W chłodniejszym sezonie powinno się go myć średnio raz na dwa, trzy miesiące. Przez cały rok, chociaż raz w tygodniu, rasa ta wymaga dokładnego wyczesywania. Powinno też regularnie sprawdzać się stan oczu, ponieważ dłuższe włosy mogą zasłaniać pole widzenia. Jeśli w wewnętrznej części uszu wyrastają włosy, powinno się je wyrywać.