Spaniel tybetański

Spaniel tybetański to rasa zaklasyfikowana do sekcji psów tybetańskich. Jak sama nazwa wskazuje, pies pochodzi z Tybetu. Jego przodkiem jest mały pies tybetański, od którego wywodzą się także inne rasy małych psów azjatyckich, na przykład mopsy, Lhasa apso, teriery tybetańskie czy chiny japońskie. Spaniele tybetańskie, zgodnie z tym, co stwierdzili badacze kultury, cieszyły się popularnością głównie wśród zamożnej części społeczeństwa i często były wręczane jako cenne podarki. Jednak według badaczki Anny Marii Krämer, spaniele tybetańskie żyły najczęściej na wiejskich gospodarstwach.

Tibetan spaniel
Tibetan spaniel (by greypoint )

 

Czytaj dalej

Shiba inu

Shiba inu to rasa psów należąca do sekcji szpiców azjatyckich i ras pokrewnych. Rasa narodziła się w Japonii. Jego nazwa, shiba inu, oznacza dosłownie „mały pies”, ale może być też przetłumaczone jako „pies polujący w zagajnikach”. Shiba inu wychowywał się na górzystych terenach, gdzie pomagały człowiekowi w polowaniach na ptaki i drobną zwierzynę. Na przełomie XIX i XX wieku, shiba inu zaczęto krzyżować z angielskimi psami w typie seterów przybyłymi w Wysp Brytyjskich. Z tego względu, osobników czystej krwi było coraz mniej i można je było znaleźć tylko na niektórych terenach. Podjęto działania mające na celu uratowanie czystości rasy, a w 1934 roku ustalono oficjalny wzorzec rasy. Kilka lat później shiba inu został uznany za pomnik przyrody, a rasa ta objęta została specjalną ochroną.

Shiba inu
Shiba inu (by PJEN Copyright 2011 )

Shiba inu jest najmniejszym psem należącym do grupy japońskich szpiców.

Czytaj dalej

Schipperke

Schipperke to rasa psów zaklasyfikowana do sekcji psów pasterskich. Nie podlegają próbom pracy i na wystawach są oceniane w dwóch kategoriach wagowych. Schipperke pochodzą z Belgii i na tych terenach są znane od bardzo dawna. Początkowo pełniły funkcję psa stróżującego i zajmowały się tępieniem gryzoni, potem zaczęły towarzyszyć żeglarzom śródlądowym podczas ich wypraw.

schipperke
schipperke (by perlmic )

 

Czytaj dalej

Lhasa apso

Lhasa apso to psy zaklasyfikowane jako rasa należąca do sekcji psów tybetańskich. Pochodzą z Tybetu, a najczęściej można było je spotkać w klasztorach o bogatych domach. Lhasa apso były bardzo cennymi psami – nie można ich było kupić, a jedynie otrzymać w prezencie. W Tybecie wierzono, że psy odpędzają złe moce, Lhasa apso nie były więc wyłącznie pieskami ozdobnymi, ale pełniły także funkcję stróża. Na początku XX wieku pieski trafiły na Wyspy Brytyjskie, gdzie nadano im nazwę Lhasa apso. Miano zawdzięczają stolicy Tybetu, bo właśnie w okolicach Lhasa żyło najwięcej osobników tej rasy. Przydomek apso zaczerpnięty jest od kóz tybetańskich, które mają szatę bardzo przypominającą sierść piesków.

lhasa apso
lhasa apso (by John Stewart )

Czytaj dalej

Dalmatyńczyk

Dalmatyńczyk to rasa psów zaklasyfikowana do grupy psów gończych, posokowców i ras pokrewnych, w sekcji z rodezjanem. Ojczyzną dalmatyńczyków jest Chorwacja Dalmacja. Rasa ta znana jest od dawna. W średniowieczu dalmatyńczyki pracowały głównie jako psy gończe, a w kolejnych wiekach wykorzystywano je również jako psy obronne. W XVIII wieku dalmatyńczyki trafiły do Wielkiej Brytanii.

dalmatian
dalmatian (by pulkitsinha )

Po drodze odwiedziły również wszystkie kraje leżące nas Morzem Śródziemnym, gdzie zostały przyjęte pod różnymi nazwami, między innymi jako wyżły regusańskie albo legawce dalmatyńskie. Do Anglii przybyły z Francji, gdzie ochrzczono je mianem psów galicyjskich. Dalmatyńczyki, pod nazwą Dalmatinnis, zawędrowały również do Polski.

Czytaj dalej