Buldog angielski

Buldog angielski jest rasą zaklasyfikowaną do sekcji psów molosowatych w typie dogowatym. Buldog angielski wywodzi się bezpośrednio z linii buldogów. Są one bardzo starą rasą, znaną człowiekowi od wielu wieków. Buldogi jako osobna, niezależna rasa wyodrębniły się z grupy mastifów ponad tysiąc lat temu.

W osiemnastowiecznej Anglii, po skrzyżowaniu kilku ras, powstały właśnie buldogi angielskie, różniące się swoim wyglądem od tradycyjnych wyglądów, miały też inne zastosowanie. W połowie XIX wieku buldogi angielskie zyskały nową sylwetkę, bardzo zbliżoną do tej, jaką znamy i spotykamy obecnie. Wzorcowy buldog angielski wyróżniał się wyższym wzrostem, był szerszy i znacznie masywniej zbudowany. Głowa buldoga angielskiego stała się większa, z krótką kufą i uszami skierowanymi w tył głowy, tworząc tak zwany „płatek róży”.

Na jego ciele pojawiły się też grubsze fałdy skóry, ale z czasem zaczęto zostawiać tylko jedną taką fałdę, umiejscowioną za nosem. Współczesne buldogi angielskie to masywne psy, sięgające 40 centymetrów wzrostu, o wadze nie większej niż 25 kilogramy. U buldogów angielskich występują charakterystyczne, lekko obwisłe fałdy przy nosie i wargach, co nadaje psu nieco groźny wygląd, zwłaszcza w połączeniu z masywną szczęką i przodozgryzem oraz z ich postawą na dość szeroko rozstawionych łapach i mocno rozbudowaną klatką piersiową. Fałdy na pysku i w okolicach oczu wymagają starannej pielęgnacji. Buldogi angielskie żyją średnio 10 do 12 lat.

Najczęściej spotykanym umaszczeniem jest odmiana złota, biała, pręgowana, złoto biała. W przypadku wzorów na sierści, pręgi powinny się zmniejszać stopniowo w kierunku głowy. Buldogi angielskie mogą być jednolicie białe, ale zwykle pokryte są łatami albo małymi znaczeniami.

Buldogi angielskie są łagodnymi i spokojnymi psami. Dobrze wychowane, nie będą przejawiały agresji w stosunku do ludzi, w tym również małych dzieci. Lubią się bawić i nie potrzebują bardzo dużo ruchu. Ze względu na swoją atletyczną budowę ciała mogą dostać zadyszki przy zbyt intensywnym wysiłku, zwłaszcza w trakcie upałów, podczas których powinno się ograniczać spacery do niezbędnego minimum.

Są to silne psy i bywa, że odznaczają się przesadną nerwowością czy nadpobudliwością, dlatego powinno się przywiązywać wagę do ich właściwego prowadzenia. Nadają się do trzymania w mieszkaniu, również jako psy stróżujące.