Buldog angielski

Ponad tysiąc lat temu, za sprawą hodowli i krzyżowania mastifów, wyodrębniła się nowa rasa psów – buldogi. Z tych ostatnich, na początku XVIII wieku, wyhodowano z kolei następną rasę, której przedstawiciele przypominają z wyglądu buldogi, ale posiadają zupełnie inne cechy charakteru. Nic dziwnego, zadania do których miały być przeznaczone buldogu angielskie różnią się zasadniczo wykonywanych przez buldogi.

Buldog Angielski, English Bulldog
Buldog Angielski, English Bulldog (by sheeparefun )

Buldogi angielskie są wyjątkowo łagodne i wesołe, bardzo lubią się bawić. Nie wymagają tyle ruchu co inne psy. Są spokojne i nie hałasują. Nie są zbytnio wymagające w hodowli. Wyjątek stanowią u nich okolice oczu i fałdy na nosie, o które należy dbać i specjalnie pielęgnować.

Buldog Angielski, English Bulldog
Buldog Angielski, English Bulldog (by ontheweb )

Z biegiem czasu sylwetka buldogów angielskich ulegała stopniowej zmianie – ich korpusy stały się masywniejsze i szerokie, zaś nogi uległy znacznemu wydłużeniu. Cechą wyróżniającą te psy są duże głowy, z krótką przednią częścią czaszki i charakterystycznym ułożeniem uszu, które ma nawet swoją nazwę – „płatek róży”.

Buldog Angielski, English Bulldog
Buldog Angielski, English Bulldog (by sheeparefun )

Buldogi angielskie żyją średnio po 11 lat.