Buldog francuski

Buldogi francuskie należą do rasy psów do towarzystwa i są zaklasyfikowane do sekcji małych psów molosowatych. Mimo że mają przydomek „francuski”, ich praktycznie wszyscy przodkowie są byli anglikami. Jednak rasa, mimo angielskich korzeni, wykształciła się już we Francji. Przodkiem buldoga francuskiego najprawdopodobniej był buldog angielski skrzyżowany z terierem i mopsem. Angielskie psy trafiły do Francji w towarzystwie emigrantów szukających na starym kontynencie pracy.

French Bulldog
French Bulldog (by br1dotcom )

Psy spotkały się z zainteresowaniem Francuzów, którzy postanowili na ich podstawie stworzyć nową odmianę.

 

 

French Bulldog
French Bulldog (by br1dotcom )

Buldog francuski jest małych rozmiarów, nie wyższy niż 30 centymetrów. Jego waga to maksymalnie 14 kilogramów w przypadku dorosłych osobników płci męskiej. Buldog francuski ma muskularną budowę ciała, z szeroką klatką piersiową i mocnymi kończynami. Głowa buldoga francuskiego jest szeroka, o kwadratowym kształcie. Kufa jest krótka i spłaszczona. Uszy są duże w stosunku do rozmiarów głowy, rozstawione dość szeroko i zawsze stojące. Ogon jest krótki i nie wymaga przycinania.

French Bulldog
French Bulldog (by solutionsoap )

Dopuszczalne są wszystkie odcienie płowego umaszczenia. Sierść może być też pręgowana, ze średnią albo dużą ilością białego koloru. Włosy są krótkie, gładkie i miękkie, przylegające do ciała. Krótka kufa oraz zmarszczka przy nosie muszą być otoczone szczególną opieką. Sierść wymaga w miarę regularnego szczotkowania, ale nie jest uciążliwa w pielęgnacji. Psy nienajlepiej znoszą wysokie temperatury, dlatego w upalne dni powinno się zadbać o cień dla psa i dużą ilość wody do picia. Poza tym, buldog francuski może chorować na oczy albo schorzenia skórne.

French Bulldog
French Bulldog (by solutionsoap )

Buldog francuski to obecnie przede wszystkim pies do towarzystwa. Jest towarzyski i źle znosi rozłąkę z ludźmi. Nie potrzebuje bardzo dużo ruchu i jest łatwy w ułożeniu. Lubi zabawę i pieszczoty, potrafią wyczuwać zły nastrój swojego właściciela, na którego głos są bardzo wyczulone. Doskonale nadaje się na towarzysza starszych osób, które mogą mu poświęcić dużo czasu i uwagi. Mimo że jego przodkowie byli hodowani na psy przeznaczone do walk, nie przejawia agresji, chyba że jest sprowokowany albo niewłaściwie wychowywany. Bardzo mocno przywiązuje się do rodziny, zwłaszcza do swojego właściciela, toleruje także obecność innych zwierząt. Bez kłopotu może być trzymany w mieszkaniu i nie ma tendencji do częstego szczekania.