Chiński shar pei

Shar pei to rasa zaklasyfikowana do sekcji psów molosowatych w typie dogowatym. Pochodzi z Chin, a do jego popularyzacji najbardziej przyczynili się amerykańscy hodowcy psów. Shar pei ma bardzo stary rodowód. Pierwotnie hodowano tego psa do polowań na dziki oraz do pilnowania stad. Czasami shar pei służyły w świątyni jako stróże, wykorzystywane były też do psich walk.

Chinese shar pei
Chinese shar pei (by advancetogoartglass )

Gdy nastała era Chińskiej Republiki Ludowej, shar pei został uznany za dobro luksusowe. To z kolei oznaczało, że pies nie miał zastosowania praktycznego, a więc nie był potrzebny w domu, zatem właściciele shar pei byli zmuszeni do płacenia wysokich podatków za posiadanie psa. Ostatecznie zakazano trzymania shar pei w ogóle, przez co liczba osobników tej rasy spadła niemal do zera. Chińscy hodowcy, bojąc się całkowitego wymarcia tej rasy, poprosili o pomoc amerykańskie towarzystwa kynologiczne. Hodowcy ze Stanów Zjednoczonych zainteresowali się ginącą rasą i sprowadzali do swojego kraju poszczególne osobniki. Ponieważ psów było bardzo mało, stały się one szczególnie cenne, a jednocześnie narażone na kradzieże. Popularność shar pei szybko dotarła z Ameryki do Europy, gdzie pojawiły się pierwsze hodowle. W latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku został ustanowiony ostateczny wzorzec dla rasy.

Chinese shar pei
Chinese shar pei (by advancetogoartglass )

Shar pei są psami czujnymi i obronnymi, ale pozbawionymi agresji. Najmocniej przywiązują się do jednego właściciela. Mogą być trzymane w mieście i mieszkaniu. Młode szczeniaki są mocno pomarszczone, a u dorosłych psów marszczenia występują tylko przy głowie i ogonie, a reszta skóry pozostaje luźna. Shar pei ma charakterystyczną kufę, szeroką, dobrze wypełnioną i niezbieżną. Oczy są ciemne i migdałowe, jasne tęczówki dopuszczalne są tylko przy jasnym odcieniu sierści. Skóra i włosy nie mogą zasłaniać oczu. Uszy małe, położone na głowie. Sierść shar pei może być w dowolnym kolorze, pod warunkiem, że będzie on jednolity. Jedynym wyjątkiem jest umaszczenie białe, nie uznawane przez FCI. Na udach i ogonie włosy mogą być trochę jaśniejsze. Sierść jest sztywna, występująca w dwóch typach: horse coat i brush coat – różnią się one długością włosa.

Chinese shar pei
Chinese shar pei (by advancetogoartglass )

Shar pei wymagają starannej pielęgnacji, zwłaszcza młode szczeniaki. Pofałdowana skóra jest podatna na infekcje, a najczęściej spotykaną wadą jest entropium, czyli nieprawidłowe podwinięcie powieki, które może nawet doprowadzić od ślepoty psa.