Chow-chow

Chow chow to rasa psów należąca do sekcji szpiców azjatyckich i ras pokrewnych. Jest to rasa znana człowiekowi już od ponad dwóch tysięcy lat. Pochodzi z terenów mongolskich. Wiele osobników mieszkało także w górach Tybetu, wśród tamtejszych mnichów – właśnie dzięki tej izolacji udało się mnichom zachować czystość rasy, która przetrwała aż do dzisiaj. Chow chow, wychowywane w trudnych warunkach atmosferycznych, stały się wytrzymałe i silne.

chow chow
chow chow (by Romany WG )

Psy mieszkającena górskich terenach służyły często do ciągnięcia ładunków. Psy te wykorzystywano również do polowań na wilki, w czym chow chow były bardzo skuteczne, głównie dzięki swojemu zawziętemu charakterowi i grubej skórze, odpornej na ból. Jednak mimo swojej dużej użyteczności, chow chow w pewnym momencie stały się rasą zagrożoną wymarciem. Przed zapomnieniem uratowali je handlarze, którzy prosto z Chin przywieźli chow chow do Europy – miało to miejsce najprawdopodobniej pod koniec XVIII wieku. Swoją nazwę, pod którą psy znane są obecnie, zdobyły właśnie na starym kontynencie. W Europie chow chow traktowano jako dzikie psy i często były pokazywano je jako ciekawostkę, ale w końcu zainteresowali się nimi niemieccy i francuscy hodowcy psów rasowych. Dopiero pod koniec europejskie stowarzyszenia kynologiczne uznały chow chow jako osobną rasę, a kilka lat później psy zostały uznane za oddzielną rasę w Ameryce Północnej.

Chow chow mają gęste, „puchate” owłosienie. Puszysty ogon zazwyczaj noszą na grzbiecie. Są jednolicie ubarwione, a umaszczenie może być rude, czarne, białe, niebieskie albo kremowe. Sierść jest bardzo gęsta, długa, raczej prosta i dodaje psu znacznej „objętości”, przez co psy wyglądają na masywne i groźne. Chow chow lubi towarzystwo ludzi, ale raczej nie uda się go wyszkolić. Może nie zaakceptować zmiany właściciela. Są dość spokojne, choć sukom zdarza się przejawiać agresję i zachowywać głośno. Przywiązują się do całej rodziny, ale uznają tylko jednego pana, którego się słuchają. Bardzo źle znosi niewolę i zbyt często trzymany na uwięzi stanie się agresywny i niebezpieczny. Potrzebuje towarzystwa, nie trzeba go za to wyprowadzać na długie spacery.

Długą sierść chow chow trzeba regularnie i starannie pielęgnować. Psy tej rasy linieją, a po urodzeniu szczeniąt może nastąpić zrzucenie sierści. U chow chow mogą też wystąpić reakcje alergiczne bezpośrednio po szczepieniu.