Bedlington terier

Opublikowano w Teriery

Bedlington terier to rasa zaklasyfikowana do sekcji terierów wysokonożnych. Rasa powstała w Bedlington, w północnej Anglii. Pierwszy wzorzec rasy został określony w 1869 roku i do dzisiaj nie wprowadzono do niego żadnych poważniejszych poprawek. Do przodków bedlington terierów zalicza się bullterriery, danie dinmont teriery, teriery szorstkowłose i inne rasy. Bedlington terier bardzo dobrze sprawdzał się jako pies myśliwski, szczególnie podczas polowań na wydry, borsuki i lisy.

Umaszczenie tej rasy jest jednolite, w kolorze niebiesko-popielatym, niebieskim podpalanym, wątrobianym albo piaskowym. Sierść swoją fakturą przypomina nieco sierść owiec, co nadaje mu bardzo łagodny wygląd, który może być nieco mylący, jako że bedlington terier to pies o dość walecznej naturze, która została mu w spadku po myśliwskich przodkach. Włos tego teriera wymaga fachowej pielęgnacji, dotyczącej przede wszystkim strzyżenia sierści w określonej formie.

Włosy muszą być systematycznie pielęgnowane, w przeciwnym razie sierść będzie wyglądać na zaniedbaną i brudną. Bedlington teriery są psami bardzo żywiołowymi i wymagają codziennej sporej dawki ruchu. Pies trzymany wyłącznie do towarzystwa może być poddawany treningom jednej z psich dyscyplin sportowych, dzięki czemu zachowa dobrą kondycję i nie ulegnie zgnuśnieniu. Pies wymaga sporo uwagi ze strony człowieka, a jeśli będzie zostawiany sam sobie na większą część dnia będzie organizował sobie zajęcia według własnego uznania. Bedlington teriera można trzymać w mieszkaniu w warunkach miejskich, choć najlepiej psy te będą się czuły w domach z ogrodem, gdzie w każdej chwili mogą dać upust swojej wielkiej energii.

Bedlingtony, mimo tej żywiołowości, są psami łagodnymi i przyjaznymi dla człowieka. Zachowują się jednak agresywnie w stosunku do innych psów, nad którymi będą chciały dominować. Dobrze prowadzone, nie będą sprawiały kłopotów swoim właścicielom, do których szybko się przywiązują i którym są bardzo oddane. Nie lubią zostawać same w domu i są łase na pieszczoty. Poruszają się bardzo szybko i zwinnie, dlatego w bardzo małych mieszkaniach mogą czuć się nieco ograniczone.

Bedlingtony różnią się nieco budową ciała od innych terierów, ale dzięki tym modyfikacjom są w stanie poruszać się z bardzo dużą prędkością. Psy tej rasy dożywają średnio 13 lat i nie należą do szczególnie chorowitych psów – spora część psów umiera po prostu ze starości.

Popularne

Welsh Terrier

Terier walijski

in Teriery
Terier walijski to rasa należąca do sekcji terierów wysokonożnych. Jego bliskim kuzynem jest lakeland terier. Terier walijski jest dość starą rasą, pochodzącą od foksteriera i black and tan teriera. Welsh Terrier (by kazg5 ) Jest bardzo podobny z wyglądu do… Czytaj więcej..
smerikal

Terier irlandzki

in Teriery
Terier irlandzki jest zaklasyfikowany w sekcji terierów wysokonożnych. Pochodzi z Irlandii, gdzie ustanowiono pierwszy na świecie klub tej rasy. W XIX wieku ustanowiono, że jedynym umaszczeniem dla terierów irlandzkich jest kolor czerwony. W Polsce jest to… Czytaj więcej..
Default Image

Sznaucer miniaturowy

in Teriery
Sznaucer miniaturowy jest rasą zaklasyfikowaną do sekcji psów w typie pinczera i sznaucera. Jego przodkami były małe, szorstkowłose psy, służące w gospodarstwach rolniczych na terenie Niemiec i Szwajcarii w XIX wieku. początkowo psy te ochrzczono mianem… Czytaj więcej..
West Highland White Terrier

West highland white terier

in Teriery
West Highland White Terrier to rasa należąca do sekcji terierów krótkonożnych. Jej przodkiem jest cairn terier, a pierwsze wzmianki o tej rasie pochodzą z XVII wieku. Początkowo białe osobniki uznawane były za niezdatne do polowań, dopiero w XIX wieku zaczęto… Czytaj więcej..

Zobacz również

Default Image

Bokser

in Psy pracujące
Bokser to rasa psów należących do sekcji psów molosowatych w typie mastifa. Wywodzi się bezpośrednio od brabanckiego bullenbeissera, który był hodowany przez myśliwych. Do bullenbeissera należało przytrzymanie upolowanej zwierzyny, dlatego pies powinien był… Czytaj więcej..
Kuvasz

Kuvasz

in Psy pasterskie
Kuvasz węgierski jest rasą zaklasyfikowaną do sekcji psów pasterskich. Jest to bardzo stara rasa, której przodkami mogą być psy hodowane przez starożytnych Sumerów, żyjące kilka tysięcy lat temu. Na terenie Węgier kuvasze pojawiły się w XIII wieku.… Czytaj więcej..
Buldog Angielski, English Bulldog

Buldog angielski

in Psy użytkowe
Ponad tysiąc lat temu, za sprawą hodowli i krzyżowania mastifów, wyodrębniła się nowa rasa psów – buldogi. Z tych ostatnich, na początku XVIII wieku, wyhodowano z kolei następną rasę, której przedstawiciele przypominają z wyglądu buldogi, ale posiadają… Czytaj więcej..
Default Image

Buldog angielski

in Psy użytkowe
Buldog angielski jest rasą zaklasyfikowaną do sekcji psów molosowatych w typie dogowatym. Buldog angielski wywodzi się bezpośrednio z linii buldogów. Są one bardzo starą rasą, znaną człowiekowi od wielu wieków. Buldogi jako osobna, niezależna rasa wyodrębniły… Czytaj więcej..