Foksterier krótkowłosy

Foksterier krótkowłosy to pies zaklasyfikowany do sekcji terierów wysokonożnych. Występuje dość rzadko, zwłaszcza w porównaniu do swoich krewniaków, foksterierów szorstkowłosych. Rasa powstała w Wielkiej Brytanii, gdzie psy te były wykorzystywane do tępienia lisów zagrażających stadom owiec.

Głowa foksteriera jest dość wąska, z lekko zaznaczonym stopem i zwężającą się w kierunku nosa kufą. Nos jest czarny, niezależnie od umaszczenia. Szczęki są bardzo silne i dobrze rozwinięte. Małe oczy, o okrągłym kształcie, osadzone dość głęboko. Uszy są małe i opadają w stronę pyska. Szyja foksteriera jest sucha i dobrze umięśniona, szersza w miejscu, gdzie łączy się z barkami, pozbawiona fałd skórnych. Klatka piersiowa średnio szeroka, ale głęboka.

Grzbiet krótkiej długości, o prostej linii i zwartej budowie. Kończyny dobrze ukątowane, mocne i silne, z nisko umiejscowionymi stawami skokowymi. Ogon psa może być kopiowany, osadzony wysoko, noszony do góry, bez skręceń. Za wady uznaje się nos biały albo różowy, niedopuszczalne są także plamy w tych kolorach. Niedopuszczalne są także uszy stojące albo załamane do tyłu. Pies powinien być zbudowany proporcjonalnie, tak aby wyglądać na psa silnego, ale nie krępego.

Podstawowym umaszczeniem jest czysta biel, na której rozmieszczone są duże łaty w kolorze czarnym albo brązowym. Stosunkowo rzadko spotyka się foksteriery krótkowłose trzykolorowe albo całkowicie białe. Włos okrywowy jest prosty i gęsty, twardy w dotyku, przylegający do ciała psa. Generalnie psy tej rasy cieszą się dobrym zdrowiem i raczej nie są obarczone poważnymi schorzeniami genetycznymi. Ich pielęgnacja nie zajmuje czasu i nie jest skomplikowana. Ważne jest, aby zapewnić psu codzienną dawkę ruchu.

Foksterier krótkowłosy jest psem silnym, czujnym, odważnym, szybkim i wytrwałym. Ma wesołe usposobienie, lubi zabawy, ruch na świeżym powietrzu, chętnie pływa. Uwielbia swojego pana, przy którym stara się spędzać tak długo czasu, jak to tylko możliwe. Reaguje na ruch i zdarza mu się gonić za szybko poruszającymi się przedmiotami. Może być zagrożeniem dla małych zwierząt, które będzie chciał upolować. Jest posłuszny, ale może odmówić wykonania polecenia, które nie przypadło mu do gustu. Foksteriery krótkowłose słyną z tego, że są w stanie przenosić w pysku nawet bardzo duże przedmioty, na przykład drewnianą belkę.