Foksterier szorstkowłosy

Foksterier szorstkowłosy to rasa zaklasyfikowana do sekcji terierów wysokonożnych. Foksteriery hodowano już w XIV wieku. Brały wtedy udział w polowaniach, głównie w nagonkach na lisa, potrafiły też pracować pod ziemią przy wypłaszaniu lisa z nory.

Odmiana szorstkowłosa pojawiła się – w odróżnieniu od gładkowłosej – dość późno, bo około roku 1814. Powstanie tej odmiany zawdzięczamy angielskiemu hodowcy psów, Jackowi Russelowi, który zajmował się wieloma odmianami tych psów. Jednak gdy w 1875 roku powstał Fox Terrier Club, rasa foksterierów szorstkowłosych nie została przez jego członków uznana. Dopiero w 1913 roku, po założeniu Wire Fox Terrier Association, odmiana szorstkowłosa teriera stała się znacznie popularniejsza, a nawet wyparła swoich gładkowłosych krewniaków. W opisie psa zalegalizowano trymowanie sierści, dzięki czemu psy prezentowały się znacznie bardziej atrakcyjnie, a szorstka sierść okazała się lepszą ochroną przed niekorzystną pogodą i zębami innych zwierząt.

Podstawowym kolorem jest biel. Umaszczenie może być dowolne, ale nie uznaje się pręgowania i plam w kolorze czerwonym, czekoladowym i szarym. Szorstkie i twarde włosy foksteriera mają skłonność do skręcania się. Włosy muszą być tak gęste i ścisłe, aby nawet po rozgarnięciu sierści nie było widać gołej skóry psa. Podszerstek jest krótki i dużo delikatniejszy od okrywy. Sierść powinna być regularnie trymowana, z wyjątkiem brody i nóg, na których włosy są jedynie podcinane. Długość włosa na grzbiecie to około 3,5 centymetra, na bokach - maksymalnie 1,5 centymetra, a na głowie włosy mają tylko kilka milimetrów. Trymowanie powinno być przeprowadzone w kilku etapach, ponieważ sierść przyrasta nierównomiernie.

Foksterier szorstkowłosy musi mieć codziennie zapewnione długie spacery na świeżym powietrzu, podczas których będzie mógł się dobrze wybiegać. Pies w dalszym ciągu może być wykorzystywany przy polowaniach, zarówno przy wypłaszaniu, jak i przy tropieniu śladów. Nadaje się także do zabawy i pracy w wodzie. Foksterier szorstkowłosy jest obdarzony wielkim temperamentem, ale umiejętnie prowadzony będzie posłuszny i spokojny. Zazwyczaj jest to pies jednego właściciela i tylko jego się słucha, nawet mimo przywiązania do reszty rodziny. Wyróżnia się wesołym usposobieniem i ciekawością świata. Może być bojowo nastawiony w stosunku do innych psów.