Miniaturowy bulterier

Bulterier miniaturowy to rasa, która jest mniejszą wersją bulteriera. Oba wzorce mają ten sam numer w klasyfikacji Międzynarodowej Federacji Kynologicznej. Miniaturowy bulterier wygląda więc dokładnie tak samo, jak jego większy krewniak, z tym wyjątkiem, że jest mniejszy.

Osobników tej rasy jest dość mało, głównie dlatego, że wiele psów jest wyższych niż dopuszczalny limit wzrostu określony we wzorcu. Z tego względu bulteriery miniaturowe są w ostatnich latach dość rzadkim gościem na wystawach psów rasowych.

Na początku rasa bulterierów miniaturowych była dość zróżnicowana pod względem koloru sierści i swoich wymiarów. Psy mogły być białe, pręgowane albo trójkolorowe. Odmiana jednolicie biała nazywana była także Coverwood Terriers, a nazwa ta pochodziła od hodowli, która specjalizowała się właśnie w czysto białych bulterierach.

Miniaturowy bulterier ma krótką i błyszczącą sierść, ściśle przylegającą do ciała, podobnie jak zwykłe bulteriery. Ich włosy nie wymagają szczególnie troskliwej pielęgnacji, wystarczy zwykła kąpiel od czasu do czasu i proste wyczesywanie sierści.

Na początku XX wieku bardzo dbano o to, by psy były jak najmniejsze, co w końcu doprowadziło do tego, że miniatury w coraz mniejszym stopniu przypominały bulteriery. W tego względu, złagodzono limity wagowe dla psów tej rasy. Waga miniaturowego bulteriera powinna być proporcjonalna do jego wzrostu. Mimo miniaturowego wzrostu, ten bulterier również charakteryzuje się mocną budową ciała i silnymi, muskularnymi kończynami i klatką piersiową. Głowa miniaturowego bulteriera ma typowy dla tej rasy kształt głowy, przypominający jajo. Oczy są osadzone blisko siebie i mają czujny, nieco groźny wygląd. Uszy, zakończone szpiczaście, zawsze są stojące, a oklapnięte traktowane są jako wada. Ogon średniej długości może być noszony w dowolnej pozycji, choć najczęściej jest opuszczony i lekko podkręcony.

Bulterier miniaturowy jest przyjaźnie nastawiony do człowieka, ale może być agresywny w stosunku do innych psów, nawet tych dużo większych. Mimo że dobrze ułożony bulterier ma raczej łagodną naturę, nie poleca się trzymania tej rasy w domu, gdzie mieszkają małe dzieci. Mogą być trzymane w mieszkaniach. Lubią się bawić, ale bywają też uparte. Źle znoszą wysokie temperatury, a podczas spacerów w upalne dni ich skóra powinna być dodatkowo chroniona przed promieniami słonecznymi.