Norfolk terier i Norwich terier

Norwich terier to rasa psów zaklasyfikowana w sekcji terierów krótkonożnych. Rasa narodziła się w regionie East Anglia, położonym na południu Wielkiej Brytanii w hrabstwie Norfolk. Jako osobną rasę wyodrębnioną z Norwich terierów Norfolk teriery uznano w Wielkiej Brytanii w roku 1963, a w Stanach Zjednoczonych 16 lat później. Norwich teriery wyhodowano do zadań związanych z tępieniem szkodników. Do ich popularyzacji w Wielkiej Brytanii w dużym stopniu przyczynili się studenci Uniwersytetu Cambridge, na terenie którego psy te skutecznie tępiły myszy i szczury.

Norwich terier są psami małych rozmiarów, ale nie brakuje im odwagi. Są bardzo inteligentne i pojętne. Zdarza się, że bywają uparte, ale nie zachowują się agresywnie. Nie są też nieśmiałe czy strachliwe. Obdarzone dużym temperamentem, potrzebują aktywnego trybu życia. Zachowały pewną dozę niezależności, ale cenią sobie towarzystwo człowieka i lubią pieszczoty. Umiejętnie prowadzone, będą posłuszne wobec swojego właściciela, do którego mocno się przywiązują. Nie nadają się do trzymania na podwórku, zwłaszcza w niekorzystnych warunkach atmosferycznych. W przeciwieństwie do wielu małych piesków, nie są przesadnie szczekliwe i szczekają w zasadzie tylko wtedy, gdy wyczuwają zagrożenie. Są dobrymi psami stróżującymi. Ponieważ przez długie lata były hodowane jako psy polujące, może się w nich „uaktywnić” instynkt łowcy jeśli spotka na swojej drodze małe zwierzątka, ale przyzwyczajony do ich obecności od szczenięctwa nie będą przejawiały agresji. Lubią zabawy z małymi dziećmi, wobec których są bardzo cierpliwe.

Norwich terier jest psem małym, ale silnym, o mocnej budowie ciała. Pokryte są gęstym włosem, długim i prostym albo lekko falistym. Występują w wielu umaszczeniach, między innymi w kolorze rudym, czerwonym, rudo-czarnym, czarnym podpalanym. Udało się także wyhodować Norwicha o umaszczeniu blue, a jeden z pięciu osobników w tym kolorze jest zarejestrowany w Polsce. sierść Norwich teriera wymaga starannej i systematycznej pielęgnacji, w tym również trymowania. Norwich teriery nie są w Polsce szczególnie popularne. Rasowe psy pojawiły się dopiero w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku i od tej pory jednego roku rodzi się tylko 2 do 3 miotów tej rasy. Norfolk terier cierpi na szczególny rodzaj epilepsji, która jest chorobą genetyczną, dlatego z dalszej hodowli wyklucza się osobniki obarczone tą przypadłością.